Solaris z Winnicy Ingrid najwyżej ocenionym winem na MUVINA 2021. Otrzymał 93,33 pkt!

0
Solaris z Winnicy Ingrid najwyżej ocenionym winem na MUVINA 2021. Otrzymał 93,33 pkt!
championy Ingrid
Udostępnij:

26. edycja międzynarodowego konkursu win MUVINA w Preszowie na Słowacji odbyła się w dniach 17-18 czerwca br. W tym roku udział wzięło 361 win z 12 krajów. Oceniane były przez dwa dni przez 25 międzynarodowych sędziów winiarskich pracujących w 5-cio osobowych komisjach.

Wśród zgłoszonych do konkursu win znalazło się 26 polskich. Pięknie zaprezentowała się Winnica Ingrid (lubuskie), zgłoszone przez Jacka Kapałę słodkie wino Solaris 2020 otrzymało najwyższą punktację spośród wszystkich ocenianych win – 93,33 pkt! Mogą z dumą chwalić się wielkim sukcesem, bo zrodzone w lubuskiej winnicy wino uzyskało Wielki Złoty Medal i jest też wicechampionem w swojej kategorii. Dlaczego nie championem skoro przyznano mu najwyższą na konkursie punktację? Wyjaśniam: wina oceniane są w 5 komisjach, a zatem 5 najwyżej ocenionych win w danej kategorii najczęściej oceniane było w 5 różnych komisji.  Zgodnie z regulaminem i przyjętymi wytycznymi OIV, Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina z siedzibą w Paryżu, pod patronatem której odbywa się zawsze MUVINA, w przypadku kiedy w końcowych wynikach w danej kategorii kilka win ma bardzo zbliżoną punktację, to dla wyłonienia championa odbywa się „dogrywka”. W komisji sędziowskiej wówczas zasiadają przewodniczący poszczególnych komisji. Teraz już nie przyznają punktów, jak w ocenie podstawowej, tylko wskazują na najlepsze zdaniem każdego z sędziów wino. Tak też było w tym przypadku, championem wybrano Rizling rýnsky bobuľový výber 2017 z Vitis Pezinok – 92 pkt., a naszego Solarisa pierwszym wicechampionem.

najwyzsza punktacja 21 1
najwyższa punktacja m3edalowa – MUVINA 2021
Ingrid champion
Ingrid champion

Złotym medalem może poszczycić się także lubuska Winnica Bachusowe Pole – za półsłodkie wino Somero 2019 uzyskali 87 pkt.           

medal Bachusowe Pole 2
medal Bachusowe Pole 2

Sukcesem może pochwalić się także Salon Win z Jasła, który do konkursu zgłosił 4 wina znajdujące się w ich karcie win. Dwa z nich nagrodzono złotymi medalami, to wytrawny Grűner Veltliner 2020 z austriackiej winnicy Gmeinbock  – 86 pkt. oraz czerwone wytrawne włoskie wino Nero Di Troia DOC, Vignuolo – 86 pkt.

gruner veltliner salon win 1
gruner veltliner salon win 1
Nero di troia Castel del Monte DOC biologico
Nero di troia Castel del Monte DOC biologico

Srebrnych i brązowych medali nie przyznano, pomimo iż wiele win uzyskało taką punktację. Zgodnie ze wspomnianymi wyżej regulaminami w konkursie nie można przyznać więc medali niż 30 proc. z liczby win biorących udział w ocenie.

Medalistom serdecznie gratulujemy!

muvina 21 sedziowie
Pamiątkowa fotografia – sędziowie i organizatory MUVINA 2021
muvina 21 3 2
komisja nr 3

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here