XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

0
XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
Udostępnij:

Jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbyły się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji. Po zeszłorocznej przerwie wszyscy chętnie wrócili na Podkarpacie, żeby spotkać się przy winie na jednej z największych winiarskich imprez w Polsce. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 45 wystawców, w tym 24 polskie winnice. Była to rzadka i bardzo przyjemna możliwość spotkania z winiarzami i spróbowania win z całego kraju. Obecna była również solidna reprezentacja win zagranicznych. Ważną częścią festiwalu są także regionalne produkty spożywcze. W tym roku również ich nie zabrakło.

Jak co roku Międzynarodowe Dni Wina poprzedził Konkurs Polskich Win odbywający się już po raz ósmy. Jest to profesjonalny konkurs winiarski, organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” i Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. W tegorocznym konkursie wzięło udział 53 producentów z całego kraju. Jury oceniło blisko 200 win. Uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek medalistom Konkursu odbyło się w sobotę w Jasielskim Domu Kultury. Wyniki i podsumowanie Konkursu znajduje się na stronie organizatora – http://winiarzejaslo.pl/artykul/199/viii_konkurs_polskich_win__wyniki_i_podsumowanie.

W festiwalowy nastrój, część enoturystów odwiedzających w tym roku Jasło, wprowadziła wycieczka zorganizowana w ramach Dnia Otwartych Winnic. Odwiedzili: Winnicę Vanellus, Winnicę Dwie Granice, Winnicę Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win. Były degustacje, zwiedzanie winnic i przetwórni, lokalne sery, wędliny i wypieki, a na koniec biesiada przy ognisku, kociołku pysznego gulaszu i swojskiej wędzonce. Przewodnikiem i animatorem wycieczki była znana wszystkim miłośnikom enoturystyki, Winnicomania.

W tym roku Jasielskie Stowarzyszeni Winiarzy, przy wsparciu Miasta Jasła w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Opracowanie, publikacja i promocja multimedialnego e-przewodnika enoturystycznego po winnicach Jasła i okolic”  przygotowało, we współpracy z EnoPortalem specjalny, multimedialny e-przewodnik enoturystyczny po jasielskim mikroregionie winiarskim. Jest to nie tylko poręczny niezbędnik winiarskiego turysty, ale również bardzo ciekawa wizytówka promująca Jasło i okolice.

Przewodnik jest dostępny np. na stronie JSW: http://winiarzejaslo.pl/artykul/202/jaslo_i_okolice__eprzewodnik_enoturystyczny.

Główna część XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbyła się w sobotę i w niedzielę. Była to prezentacja winiarska i kiermasz produktów regionalnych na Rynku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID zrezygnowano w tym roku z bogatej oprawy artystycznej,
a występy folklorystyczne zastąpiła mała scena i kameralna oprawa muzyczna. Pozwoliło to na nieco inne, niż do tej pory rozmieszczenie wystawców i nadało imprezie bardziej przytulnego charakteru oraz sprawiło, że wino i produkty regionalne były jeszcze bardziej wyeksponowane. Zmiana bardzo przypadła do gustu zarówno zwiedzającym, jak i wystawcom.

W tym roku najważniejszym dniem festiwalu była sobota. Zarówno liczba przygotowanych na ten dzień atrakcji, jak i gości którzy odwiedzili Rynek była tak duża, że zrekompensowała nieco chłodniejszą i deszczową niedzielę.

W sobotę odbył się jedyny w swoim rodzaju kurs enoturystycznego pociągu „Koleją winne  KLIMATY” z Krakowa do Jasła i z powrotem. Specjalny pociąg z degustacją wina i dobranych do niego przekąsek, już po raz trzeci przywiózł szczęśliwych pasażerów na jasielski festiwal. Na dworcu zostali powitani porcją pysznego żurku, a potem mieli możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Po całym dniu winiarskim na jasielskim Rynku eno-pasażerowie bezpiecznie wrócili do Krakowa. Profesjonalną obsługę i niepowtarzalną atmosferę w pociągu zapewniła ekipa Winnicomanii.

W tym dniu kursował również specjalny autobus wożący enoturystów do „Winnicy miejskiej Jasło”, gdzie nie tylko można było obejrzeć z bliska winne krzewy, ale także podziwiać spektakularną panoramę Beskidów.

W sobotę i niedzielę odbyły się dodatkowe spotkania z winem – warsztaty degustacyjne oraz specjalne warsztaty malarskie.

W sobotę:

– Andrzej Strzelczyk poprowadził tradycyjny już, budzący wiele emocji pojedynek win Polska vs. reszta świata – nasza reprezentacja zwyciężyła 4:0,

– Magdalena Śleziak na specjalnie wyselekcjonowanych polskich przykładach zaprezentowała potencjał starzenia win,

– Małgorzata i Bogdan Samborscy oraz ich przyjaciel, Jan Kukułka – członkowie grupy jasielskich plastyków PLAJA poprowadzili warsztaty malarskie.

W niedzielę na degustacyjną wycieczkę z kieliszkiem dookoła Polski oraz na sensoryczną przygodę  z winami oraz serami i wędlinami z Podkarpacia zaprosił EnoPortal i Winnicomania.

Przy każdej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywa się Konkurs Fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku tematem Konkursu była „Flora i fauna winnic”. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w Konkursie można było oglądać na zorganizowanej na Rynku wystawie. Szczegóły dotyczące Konkursu, fotografie i listę laureatów można odszukać na stronie organizatora: https://muzeumjaslo.pl/wyniki-konkursu-fotograficznego-2/

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy XV Międzynarodowych Dni Wina bardzo cieszyli się z tego, że po zeszłorocznej przerwie impreza wróciła na jasielski rynek. Było to bardzo udane spotkanie wszystkich, którym wino jest bliskie; konsumentów, entuzjastów i producentów. Całość degustacyjnych przyjemności dopełniały pyszne produkty regionalne.

Organizatorami XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle byli: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura i Jasielski Dom Kultury, partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, EnoPortal.pl i Winnicomania, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: CampRest, Czas Wina, Ferment. Pismo o winie, Food Service, Nasze Winnice, Portal Ouichef.pl, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Winicjatywa.

Katarzyna Korzeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here