Winnica Adoria

1
Winnica Adoria
13b5e0deaf19b06816d21e67ad4e211c
Udostępnij:

Półtora roku poszukiwań, 300 odrzuconych lokalizacji – tak było zanim powstała winnica Adoria. Za namową ducha Dionizosa wybór padł na Zachowice, w połowie drogi między Wrocławiem a Świdnicą. Na końcu wsi, na niewielkim wzniesieniu, równe rzędy winorośli widać już z daleka. Powstaje tam polskie wino z kalifornijską duszą.

Winnica Adoria w Zachowicach to jedna z ciekawostek na szlaku polskich winnic. Co w niej takiego osobliwego? To, że w rolę polskiego winiarza wcielił się Amerykanin. Mike Whitney z Kalifornii. Wierząc święcie w to, że w Polsce można z powodzeniem robić światowej klasy wino, w 2005 r. założył swoją winnice. Podpierał się rodzinnymi tradycjami i doświadczeniem, bo uprawą winorośli i winem zajmował się jego wuj, pracownik naukowy uniwersytetu stanu Oregon. Kilkanaście lat temu Amerykanin osiedlił się w Polsce i dopiero tu tak naprawdę odezwał się w nim duch Dionizosa. Miejsce pod przyszłą winnicę wybierał z niezwykłą starannością, zajęło mu to półtora roku, sprawdził dokładnie blisko 300 lokalizacji. W końcu wybór padł na Zachowice, małą miejscowość położoną 9 km od Kątów Wrocławskich, 20 kilometrów od Wrocławia.

Z założenia projekt miał dorównywać najlepszym winnicom na świecie. Whitney w porozumieniu z konsultantami z Oregon State University ze Stanów Zjednoczonych, z uniwersytetu w Sienie w Toskanii, a także z ekspertami i dostawcami z Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii zlecił przygotowanie projektu, założył winnicę i wybudował nowoczesną winiarnię. Na 3 hektarach posadził odmiany Vitis vinifera: Chardonnay, Pinot Noir i Riesling, a także mniej znaną odmianę Bacchus.

Przy produkcji wina wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia i technologie, ale najważniejsze są jednak dla właściciela tradycyjne metody upraw, dlatego też jego wina dojrzewają leżakując w dębowych beczkach. Mike wyznaje podstawową filozofię winiarzy, że do uprawy winorośli i produkcji wina trzeba mieć czas.

Jesienią 2010 winnica Adoria uruchomiła oficjalną sprzedaż wina. Enoturyści przyjmowani są od poniedziałku do niedzieli, ale wcześniej lepiej uzgodnić termin i określić własne oczekiwania, oferta winnicy dostosowywana jest bowiem do potrzeb gości. Od skromnej degustacji po wystawny obiad z winem. Można też liczyć na zwiedzanie plantacji i opowieści o tym, jak w Adori powstaje wino. Planując dłuższy pobyt na nocleg możemy zatrzymać się w polecanym przez gospodarza winnicy, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Azyl albo w Pałacu Krobielowice.

Adres:
Winnica Adoria
ul. Żurawia 33
55-080  Zachowice
Korespondencyjny:
Whitney Adam sp z o.o
ul. Karola Szajnochy 11/1B
50-076 Wrocław
tel. kom.: +48 697 699 560
fax: +48 71 341 9657
e-mail: info@adoriavineyards.com
www.winnicaadoria.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_adoria{/gallery}

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here