Winnica Agat

0
Winnica Agat
9cb6e71fd379c0a6d58ef216f9910ae9
Udostępnij:

Góry Kaczawskie są piękne o każdej porze roku, a jednak wciąż nieodkryte. Odwiedzając położone w centrum regionu gospodarstwo agroturystyczne Agat w Sokołowcu, nie tylko spróbujemy boskiego trunku. Dzięki szeroko rozbudowanej ofercie gospodarzy enoturysta pozna wszystkie uroki regionu.

Sokołowiec to licząca 800 lat malowniczo położona wieś na Pogórzu Kaczawskim, w województwie dolnośląskim. Wyjątkowo urozmaicony i ciekawy krajobraz tej krainy ukształtował się 25 milionów lat temu, w wyniku intensywnej działalności wulkanicznej. Idealne terroir dla winnicy: wznoszący się od 300 m do 360 m n.p.m. teren, południowe i południowo-zachodnie nachylenie stoku, porfiry i tufy wulkaniczne z cienką warstwą gliny wymieszanej z kamieniami. Właściciel winnicy od wielu lat zajmował się ogrodnictwem, dystrybucją importowanych win, jest też jednym z pierwszych sommelierów w Polsce. Nic więc dziwnego, że duch Dionizosa i tam postanowił znaleźć dla siebie winiarską przystań. Przy takim potencjale nie było wyjścia, zapadła decyzja o założeniu winnicy. Pierwsze nasadzenia rozpoczęto w 2006 r. Dziś 1,5 hektarowa winnica jest częścią 16 hektarowego gospodarstwa agroturystycznego. Uprawiane szczepy to: Riesling, Rondo, Regent, Johanniter, Cabernet Cortis, Pinot Gris.

Dodatkową ciekawostką jest rosnąca obok winnicy półhektarowa plantacja malin, ale innych atrakcji też nie brakuje. Z winnicy Agat doskonale widoczny jest największy z licznych w okolicy stożków wulkanicznych „Ostrzyca”, zwany polską Fudżijamą. Region należy do najciekawszych w Polsce miejsc pod względem występowania minerałów. Złoto, rudy miedzi, ołowiu, jedne z najpiękniejszych w Europie agaty, lidyty, jaspisy, ametysty czekają tylko na poszukiwaczy skarbów. W koło lasy i łąki, zachwycające bogactwem unikalnej szaty roślinnej. Piękno okolicznej przyrody uzupełniają harmonijnie wplecione w nią prastare wsie i miasteczka z wieloma perłami dawnej architektury.

Adres i kontakt:

Teresa Kucharska
Sokołowiec 113
59-540 Świerzawa
e-mail: winnica.agat@gmail.com
tel. +48 75 712 51 33
tel. kom.: +48 795 102 404

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_agat{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here