Winnica Stary Wielisław

0
Winnica Stary Wielisław
b28cbe6511a4db9839d58c5beb3f657f
Udostępnij:

We wsi Stary Wielisław w Kotlinie Kłodzkiej, w 1990 r. założona została 22 arowa winnica. Swoją nazwę wzięła od miejscowości, w której się znajduje.
Stanowisko, na którym rośnie winorośl położone jest na wysokości 365 m n.p.m. Duże szkody wyrządzają mrozy zimowe oraz przymrozki wiosenne. Uprawiane odmiany winorośli to: Aurora, Dornfelder, Acolon, Regent, Bianca oraz inne odmiany przywiezione po kilka sztuk ze Słowacji, Czech i Niemiec, które Leszek Gawroński, właściciel winny, testuje w tym siedlisku.

Pomysł założenie winnicy zrodził się jeszcze w połowie lat 80. XX wieku, kiedy gospodarz i jego kolega ze studiów z pasją analizował warunki siedliskowe i klimat Kotliny Kłodzkiej. Po latach na próbę posadził początkowo kilka krzewów Aurory. Stanowisko nie było najlepsze, ale winogrona mimo tego i tak dojrzewały. Z czasem zaczął eksperymentować z odmianami mieszańcowymi uzyskując wysokie plony. Niestety mrozy i choroby zweryfikowały nieco poglądy winiarza. Na produkcję wina zdecydował się by jakoś zagospodarować plony i uchronić je przed zniszczeniem.

Wzorując się na winnicach morawskich, kupił czeskie książki, a do tamtejszego zaplecza technicznego i szkółkarskiego, jak i niemieckiego też miał niedaleko. Eksperymentując z odmianami korzystał także z ofert polskich szkółkarzy, głównie z Winnicy Golesz. W 2008 roku rozpoczął budowę winiarni, wino produkuje na użytek własny, w przyszłości myśli o jego sprzedaży. Na razie nie planuje powiększania winnicy i uruchomienia oferty enoturystycznej,

Adres i kontakt:

Winnica Stary Wielisław
Leszek Gawroński
57-500 Bystrzyca Kłodzka
ul. Kłodzka 12
tel. +48 502 683 036
e-mail: leszekgawronski@interia.pl

{gallery}galerie/winnica_stary_wielislaw{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here