Winnica Świdnicka

0
Winnica Świdnicka
3d9c691fd3a1e80f63a4a70c2a2e3155
Udostępnij:

Winnica powstała w 2004 r. w Makowicach (gmina Świdnica) zajmując początkowo obszar 40 arów. W pierwszych latach działalności teren obsadzany był wieloma różnymi odmianami winorośli, jednak w miarę zdobywania doświadczeń, wyselekcjonowane zostały te, które najlepiej przystosowane są do miejscowych warunków. Na kolejnych działkach pojawiały się też nowe odmiany. Dziś winnica zajmuje już obszar 3,65 ha i usytuowana jest na czterech działkach o zupełnie różnych właściwościach gleby. Jedna z nich, położona na dużej stromiźnie, obsadzona została kaskadowo, co jest w Polsce rzadkością i pięknie wkomponowuję się w miejscowy krajobraz.

Nazwa Winnica Świdnicka została zaczerpnięta z historycznych źródeł. Nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa miasta Świdnicy, w rejonie której już w średniowieczu uprawiano winorośl, produkowano świdnickie wino i regulowano nim płatności. Ze wzgórz, na których znajduje się winnica, roztacza się wspaniały widok nie tylko na panoramę miasta, ale także okoliczne góry. Od strony wschodniej nad równiną piętrzy się Masyw Ślęży, na południu jak na dłoni widzimy Góry Sowie z Wielką Sową na pierwszym planie, na zachodzie zaś ponad horyzont wyrastają Góry Wałbrzyskie. Sama winnica również znajduje się na wzgórzu o wysokości 255m n.p.m. i góruje nad całą okolicą. Dlatego też spacerując między bogatymi w owoc rządami winorośli możemy jednocześnie podziwiać urokliwe tereny otaczające Świdnicę.

W naszej winnicy uprawiamy obecnie ponad 100 różnych odmian. W naszej kolekcji posiadamy tak szlachetne szczepy jak np. Chardony, Pinot Blanch, Piont Gris, Pinot Noir, Muskat, Oporto, Gewurztraminer, Rondo, Regent, Marshall Foch, Leon Milot, Riesling, Cabernet Dorsa, a także wiele, wiele innych winorośli, z których powstają wyborne trunki. Nasza specjalność to jednak nie tylko odmiany przerobowe przeznaczone do produkcji wina. Ponad połowa nasadzonych winorośli to przepyszne odmiany deserowe. Krzewy jesienią uginają się pod ciężarem przeróżnych winogron. Od najjaśniejszych żółtych poprzez różowe, czerwone, granatowe do czarnych. Od małych do dużych, lekko kwaśnych po bajecznie słodkie. Tak duża różnorodność odmian w jednym miejscu pozwala poznać bogactwo rodziny VITIS (łacińska nazwa winorośli) i zagłębić się w świecie przeróżnych smaków oferowanych przez polskie winogrona.

Naszym atutem jest możliwość spaceru między rzędami winorośli i porównywanie jak smakuje wiszący na krzewie owoc, a jak wino z niego zrobione. Na taką przechadzkę zapraszamy oczywiście w okresie dojrzewania winogron tj. wrześniu lub październiku. Wtedy też można skosztować licznych odmian deserowych. Natomiast przez cały sezon od maja do października organizujemy degustacje wina, a także imprezy urozmaicone specjalnie dobranymi do wina przekąskami jakimi są na przykład gatunkowe sery. Dopełnieniem degustacji może być rozmowa na temat procesu produkcji wina bądź uprawy winorośli. Chęć wizyty można sygnalizować mailowo bądź telefonicznie.

Dla amatorów uprawy winorośli polecamy sadzonki własnokorzeniowe, rozmnażane w szkółce znajdującej się przy naszej winnicy. Hodowla sadzonek nadzorowana jest przez PIORIN, a każda z nich posiada paszport. W naszej ofercie znajdują się zarówno liczne odmiany przerobowe, jak też i deserowe dobrane w taki sposób by były jak najlepiej przystosowane do naszego klimatu.

Prowadzimy sprzedaż naszych win.

Adres i kontakt:
Jolanta i Ryszard Gut
58 – 100 Świdnica
ul. Kraszowicka 23
tel. +48 74 853 67 10
kom. 662 043 709, 604 901 954
email: ryszard.gut@wp.pl
www.winnicaswidnicka.pl
Współrzędne GPS: 50° 48′ 37.57″, 16° 30′ 33.74″

Ryszard Gut

{gallery}galerie/winnica_swidnicka{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here