Winnica Dworu Wilkowice

2
Winnica Dworu Wilkowice
1b15decb97a7e442d17245363ff90a02
Udostępnij:

1,5 hektarowa Winnica Dworu Wilkowice położona jest na terenie wpisanego do rejestru zabytków Dworu Wilkowice, do którego przynależą także zabudowania dworskie wraz z przyległym parkiem i terenami rolniczymi. To wyjątkowe miejsce, które zgodnie z założeniami obecnej właścicielki Marty Kaczkowskiej,wiąże się nie tylko z kultywowaniem tradycji w odrestaurowanych wnętrzach dworu i na terenach zielonych, ale także ich oprawą kulturalną i artystyczną. Winorośl i wino jest jednym z jej elementów.

Marta Kaczkowska, właścicielka pochodzącego z 1840 r. Dworu Wikowice, na pomysł założenia własnej winnicy wpadła zauroczona włoskimi winnicami i winami, które miała okazję bliżej poznać. Przygotowania do inwestycji pod nadzorem Romana Myśliwca rozpoczęły się w 2006 r. Rok później kupiła sąsiadujący z kompleksem dworskim pagórkowaty teren z południowym zboczem i warunkami klimatycznymi odpowiednimi do uprawy winorośli. 2008 rok poświeciła na przygotowanie terenu pod nasadzenia. Rok później posadzono pierwsze poletka przyszłej Winnicy Dworu Wilkowice. W 2010 r. założono „Kolekcje Winorośli Dworu Wilkowice”. Właścicielka rozpoczęła także współpracę z Wydziałem Przyrodniczym WSZ w Skierniewicach, w ramach której m.in. studenci Uczelni odbywali w winnicy swoje obowiązkowe praktyki.

Winnica zajmuje dziś 1,5 ha, łączne z kolekcją rośnie tam 44 odmiany winorośli. Przeważają jednak odmiany przerobowe: na wina białe – Aurora, Seyval Blanc, Bianca, Jutrzenka, a na czerwone – Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Millot.

Adres i kontakt:

Dwór Wilkowice
Marta Kaczkowska
Wilkowice 73, 96-200 Rawa Mazowiecka
e-mail: astimar@astimar.pl
www.dworwilkowice.pl

{gallery}galerie/winnica_wilkowice{/gallery}

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here