Winnica Jantoń

0
Winnica Jantoń
Winnica Jantoń
Udostępnij:

Winnica Jantoń to rodzinna, butikowa winnica zlokalizowana w miejscowości Wymysłów Francuski.

Naszą ambicją jest produkcja win wedle włoskiej maksymy „Piccoli produttori di Grandi Vini ” czyli „Mali producenci, Wielkich Win” – podkreśla właściciel winnicy Jacek Jantoń.

Winnica położona jest w miejscowości, której rodowód sięga XVIII wieku. Nazwa „Francuski” została nadana tej miejscowości za sprawą markiza Stanislasa Jeana de Boufflers, syna chrzestnego samego króla Stanisława Leszczyńskiego. We Francji był on znaną osobistością. W 1784 r. został marszałkiem polnym, a w rok później gubernatorem Senegalu. W 1787 r. zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym Francji Był także Kawalerem Maltańskim i członkiem Akademii Berlińskiej. W 1797 r. uciekając przed rewolucją francuską schronił się w Wymysłowie, który to folwark otrzymał dzięki koneksjom na dworze króla Prus. Wraz z markizem w Wymysłowie osiedliła się grupa francuskich arystokratów.

Rodzinna posiadłość rodziny Jantoń obejmuje obszar 30 hektarów. Stanowi ją rezydencja, dom dla gości oraz kompleks stajenny wraz z prywatnym muzeum powozów i winiarnią. Wszystko otoczone jest winnicą, gdzie rodzina tworzy z pasją: wina białe i różowe, wina słodkie z późnego zbioru oraz wina musujące najbardziej szlachetną metodą wtórnej fermentacji w butelkach.

Pierwsze nasadzenia winorośli zostały wykonane w 2013 r. Początkowo winnica stanowiła hobby, produkując wina wyłącznie na potrzeby rodziny i przyjaciół. Ogromna pasja oraz niemal 30 lat doświadczenia w branży winiarskiej pozwoliły Jackowi Jantoniowi należycie przygotować się do stworzenia wyjątkowego miejsca na mapie polskich winnic. Obecnie winnica ma prawie 2 ha, uprawiane tam jest 6 szczepów winorośli: Riesling, Seyval Blanc, Solaris, Cabernet Cortis, Leon Millot oraz Rondo.

Całe gospodarstwo obsługuje kilka osób, które tworzą bardziej rodzinę niż przedsiębiorstwo.

Zbiory winogron, jak i większość prac na winnicy i winiarni wykonujemy ręcznie. A wszystko to odbywa się pod czujnym okiem naszego enologa Jolanty Majchrzak – biotechnologa, technologa winiarstwa, absolwentki Politechniki Łódzkiej, o bogatej, winiarskiej drodze zawodowej oraz wieloletniego współpracownika Polskiej Rady Winiarstwa – mówi Jacek Jantoń. – Nieodłącznym towarzyszem wszystkich prac polowych, jest również pies Ben, także członek naszej rodziny – dodaje.

Winnica oferuje:

– sprzedaż win na miejscu,
– szkolenia i warsztaty, prowadzone na zewnątrz.

Tworząc uprawy w winnicy starannie dobieramy różne odmiany winorośli dostosowane do naszego klimatu i warunków glebowych, które dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu ludzi pozwalają tworzyć wina jedyne w swoim rodzaju – podkreśla Jacek Jantoń, członkami Stowarzyszenia Producentów Win ze szczepów Hybrydowych (PIWI International).

Dane adresowe:
Jantoń Spółka z o. o.
Wymysłów Francuski 3
95-082 Dobroń
biuro@winnicajanton.pl
telefon kontaktowy: +48 787 811 881
GPS:51°40’00.5″N, 19°15’50.6″E,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here