Winnica Lubelska

0
Winnica Lubelska
Winnica Lubelska
Udostępnij:

Winnica Lubelska to kolejny punkt na enoturystycznej mapie Polski. Na powierzchni 1 ha w miejscowości Polanówka uprawniane są odmiany takie jak: Regent, Cabernet Cortis, Zwiegelt, Leon Millot, Marechal Foch, Dornfelder, Muscaris, Solaris, Hibernal, Johaniter, Seyval Blanc. Południowy skłon działki oraz osłona w postaci lasów rosnących nieopodal, zapewnia optymalne warunki do uprawy i dojrzewania winorośli. Zróżnicowana gleba, piaszczysto-gliniasta z warstwami margla i wapieni w głębszych warstwach tworzy specyficzne terrior, co wpływa na aromat oraz tworzy ciało naszych win. Winiarnia, w której wytwarzane są wina, znajduje się w Prawiednikach, miejscowości obok. W 2021 roku zebrano pierwsze winogrona z których wytworzono wina białe oraz czerwone.

A tymczasem w Winnicy Lubelskiej wytwarzane są również wina alternatywne, cieszące się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Mowa tu o winach markowych z owoców wiśni. Celem winiarzy Winnicy Lubelskiej jest przywrócenie polskich win owocowych, które przed II wojną światową były powszechnie pite w Polsce i eksportowane na cały świat. Zdobywały laury w niejednym konkursie winiarskim.

Winnica Lubelska zajmuje się produkcją markowego wina owocowego. W ofercie dominuje wino wiśniowe, od wytrawnego, przez półwytrawne i półsłodkie aż po wino słodkie. Tworzone jest również wino wiśniowe z nutą maliny (z niewielkim dodatkiem soku malinowego ok. 7%) oraz wino wiśniowe z nutą dębu (dojrzewające w dębowych beczkach).

Wino markowe? To znaczy, że do wina nie dodajemy alkoholu, barwników, aromatów. Wiśnie są poddawane 24-godzinnej maceracji z pestkami co wnosi do wina delikatną pestkowo – migdałową nutę. Stuprocentowy, świeży sok poddajemy procesowi fermentacji przy użyciu szlachetnych szczepów drożdży.  Pielęgnujemy wino przez minimum 6 miesięcy przed rozlewem do butelek.

Wartość jaką dajemy naszym Klientom to przełamanie rutyny, dostarczenie lokalnego, tradycyjnego wina, zadziwienie czymś nowym, niebanalnym, hipsterskim, rzadkim, rewolucyjnym, przełamującym schematy. Nasze wina wiśniowe to inspiracja na prezent, powrót do młodości, wizyty na wsi u dziadków. Nasze wina zaskakują oraz łamią stereotypy o kiepskim winie owocowym.

 Przy tworzeniu naszych win szczególnie cenimy dwie odmiany wiśni:

– Nadwiślanka (dzika wiśnia, Odroślówka) – endemiczna odmiana występująca w okolicach Ożarowa w woj. Świętokrzyskim. Ze względu na niską wydajność otrzymuje się owoce o wysokim ekstrakcie. Odmiana spotykana bardzo rzadko, wyparta przez odmiany uprawniane przemysłowo. W okolicach Ożarowa Nadwiślanka w dalszym ciągu dominuje w sadach wiśniowych. Nadaje się do uprawy ekologicznej ze względu na bardzo wysoką odporność. Wino z Nadwiślanki przechodzi spontaniczną fermentację jabłkowo-mlekową, gdzie naturalne bakterie terroir zmieniają kwas jabłkowy w kwas mlekowy. Wino staje się delikatne, harmonijne i „okrągłe” w smaku.

– Łutówka – stara, polska odmiana o intensywnej barwie, ciemnym kolorze oraz słodko- kwaskowatym smaku. Najlepszy surowiec pochodzi z sadów minimum 10-letnich. Młodsze sady raczej omijamy. Wino z Łutówki cechuje się świeżością oraz intensywnym aromatem wiśni. Wino zarówno w nosie jak i w ustach pamięta soczyste, słodko – kwaśne, ciemne owoce. Dojrzałe roczniki emanują słodkimi czereśniami, jeżynami i czarnym bzem.

Wyjątkowy kupaż pasji, rodzinnej tradycji oraz starannie dobranych owoców – tak w skrócie podsumować można wina tworzone w Winnicy Lubelskiej. W ofercie każdy znajdzie coś dla siebie, a wina przypadają do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. To doskonała alternatywa dla osób, które lubią nieco słodkości w winie.

wino wszystkie butelki
wino wszystkie butelki

Zapraszamy do odwiedzenia naszej winiarni w Prawiednikach koło Lublina, gdzie można nabyć nasze wina oraz do zakupu naszych win w specjalistycznych sklepach.

Winnica Lubelska
Prawiedniki 24
20-515 Lublin
Tel.: 512 246 864, 513 353 917

Mail: winnicalubelska@gmail.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię