Na wzniesieniu wśród rzędów winorośli gospodarze zbudowali altanę biesiadną z wieżyczką widokową, w której odbywają się degustacje win i tradycyjnych miejscowych potraw. Specjalnością jest białe wino fermentowane z dodatkiem lubuskich miodów. Dodatkową atrakcją wyróżniającą ofertę jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich.
Zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry, w położonej wśród wzgórz pokrytych malowniczymi lasami wsi Stary Kisielin odwiedzamy Winnicę „Julia” Małgorzaty i Romana Gradów. Położona jest na półhektarowej działce, tuż obok domu winiarzy. Duch Dionizosa zagościł u nich w 2003 roku. Początkowo posadzili 10 arów, ale widząc efekty swojej pracy stopniowo powiększali winnicę. Dziś rośnie tu ponad 1300 krzewów odmian przerobowych na wino czerwone, m.in. Pinot Noir, Regent, Dornfelder i Saint Laurent oraz Sylvaner, Gewürztraminer, Solaris, Kernling i Grüner Veltliner na wina białe, a także winogrona deserowe. Ciekawostką jest niewątpliwie stara, uprawiana w Zielonej Górze jeszcze przed wojną odmiana Tauberschwarz, której historyczne okazy odnaleźli na terenie miasta niemieccy ampelografowie. Specjalnością winnicy jest białe wino miodowe, fermentowane z dodatkiem lubuskich miodów.
Na wzniesieniu wśród winorośli gospodarze zbudowali altanę biesiadną z wieżyczką widokową. To tu odbywają się prezentacje miejscowych tradycji winiarskich połączone z degustacją win oraz tradycyjnych miejscowych potraw. Właściciele prowadzą sprzedaż sadzonek winorośli, udzielają porad dotyczących uprawy winnicy i wytwarzania wina. Ich mały sklepik przy winnicy oferuje akcesoria winiarskie, pamiątki oraz produkty regionalne.
Właściciele biorą czynny udział w popularyzacji idei odrodzenia polskiego winiarstwa, organizują prezentacje dla firm, biur podróży i turystów na własnym terenie oraz podczas targowisk winiarskich, obchodów Winobrania i dożynek winiarskich. Mają już pierwsze sukcesy, m.in. zajęcie I miejsca w konkursie win I Lubuskich Dożynek Winiarskich za typowo zielonogórski kupaż Traminer-Sylvaner. To tutaj narodził się pomysł organizacji I Lubuskiego Maratonu Szlakiem Wina i Miodu z metą na winnicy Julia. Dodatkowe atrakcje wyróżniającą ofertę gospodarzy to Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich, ogród zielarski oraz powstająca Pasieka Ząbek.
Adres i kontakt:
Winnica Julia
Małgorzata i Roman Gradowie
ul. Pionierów Lubuskich 15
66-002 Stary Kisielin (woj. lubuskie)
tek. kom. +48 603 382 854
e-mal: lukasz.zabek@gmail.com„>vinograd@vp.pl
www.winnicajulia.pl
Ewa Wawro
{gallery}galerie/winnica_julia{/gallery}