
W Starej Wsi, w woj. lubuskim winorośl zadomowiła się na dobre już ćwierć wieku temu. Początkowo nieśmiertelny duch Dionizosa znalazł tam przystań dla odmian deserowych, ale kilka lat temu przekonał gospodarzy, że dobre wino też może tam lać się strumieniami.
Winnica Kinga to rodzinne gospodarstwo, prowadzone już przez drugie pokolenie winiarzy, Kingę i Roberta Koziarskich. Twórcy winnicy, Halina i Wojciech Kowalewscy nie szczędzą córce i zięciowi dobrych rad, a na ich pomoc i życzliwe wsparcie młodzi zawsze mogą liczyć.
Swoje gospodarstwo winiarskie założyli w 1985 r. Przez ponad 20 lat specjalizowali się w odmianach deserowych, zbyt wrażliwych na polski klimat, dlatego musieli sadzić je pod osłonami. Przyzwyczajeni do widoku tuneli i szklarni z pomidorami czy innymi nowalijkami Polacy odwiedzając ich gospodarstwo z podziwem patrzyli na zwisające z krzewów dorodne kiście winnej latorośli. A do tego jak wybornie smakowały! Z roku na rok gospodarstwo rozrastało się, interes się kręcił, ale jak to w życiu bywa problemy też były. Gospodarze z wszystkimi radzili sobie nieźle, nie złamała ich nawet wielka powódź w 1997 roku, kiedy winnica została całkowicie zniszczona. Po jej dawnej świetności pozostał tylko jeden krzew. Nie zwlekając Kowalewscy przywieźli z Instytutu Winoroślowego w Kiszyniowie (Mołdawia) nowy materiał szkółkarski.
Zrekonstruowana winnica to już nie tylko odmiany deserowe, gospodarze zdecydowali, że spróbują z odmianami na wino. Z myślą o produkcji wina w 2004 r. założyli hektarową winnicę. Powiodło się: dziś winnica zbiera owoce deserowe z 2,5 tys. krzewów i produkuje wino z 2 tys. krzewów przerobowych.
Dziś Winnica Kinga na tle innych podobnych gospodarstw winiarskich wyróżnia się nie tylko ciekawym położeniem tuż nad Odrą, ale i w pełni profesjonalną ofertą dla enoturystów. Spod ręki pani Haliny wychodzą wyjątkowe konfitury winogronowe, octy winne, kiszone liście czy owoce w zalewach na bazie wina. Wyrafinowanego smaku gołąbków w liściach winogronowych nie da się zapomnieć, ale i innych niespodzianek kulinarnych tu nie brakuje. Niezapomniana jest też panująca tu atmosfera. Goście po zwiedzaniu winiarskiego gospodarstwa wraz z gospodarzami biesiadują w rybakówce, starym drewnianym obiekcie, który malowniczo wpisuje się w nadodrzański pejzaż. Turyści mogą do winnicy dojechać samochodem albo, po wcześniejszym ustaleniu, dopłynąć Odrą.
Adres i kontakt:
Winnica Kinga
Stara Wieś 28
67-100 Nowa Sól
woj. lubuskie
tel. kom: +48 609 528 581, +48 609 499 115
e-mail: owip@interia.pl
www.winnicakinga.pl
Ewa Wawro
{gallery}galerie/winnica_Kinga{/gallery}