Winnica Dąbrówka

0
Winnica Dąbrówka
01eec10693d9896b4d757174d0f20dd9
Udostępnij:

Winnica Dąbrówka położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio Karpackiego w Gminie Pleśna, zaledwie 15 km od Tarnowa. Południowe usytuowanie stoku z widokiem na Tatry przy dobrej pogodzie sprawia, że ten zakątek jest niezwykle malowniczym i wyjątkowym miejscem nie tylko dla gospodarzy.

Właściciel winnicy Robert Bieściak winiarstwem zaczął interesować się od 2010 roku. Pewnego słonecznego i bezwietrznego dnia, kosząc trawę na położonej na stoku działki uznał, że to idealne miejsce na posadzenie winnicy. Od tamtej pory rozpoczął przygotowania do jej założenia. Najpierw przystąpił do Stowarzyszenia Winiarzy Ziemi Tarnowskiej a następnie do Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Seria szkoleń, rozmów z winiarzami oraz degustacje regionalnych win utwierdziły go w pomyśle założenia winnicy. Jego zainteresowana szybko przejęła także żona Katarzyna. Wiosną 2011 roku nastąpiły pierwsze nasadzenia. Wybrali pięć odmian przerobowych, dwie na wina białe – Solaris i Johanniter i trzy na czerwone – Rondo, Regent i Monarch. Uprawiają również kilkanaście odmian deserowych.

Dziś winnica zajmuje ok. 0,5 ha, a w przyszłości zostanie powiększona do powierzchni 1 ha. Pierwsze wina z własnych upraw powstały w roku 2013. Rok później gospodarze rozpoczęli budowę odpowiedniej na ich potrzeby piwnicy winiarskiej do produkcji wysokojakościowego wina. Dojrzewają już tam pierwsze wina. Na razie produkowane przez nich wino przeznaczone jest na potrzeby własne, ale nie wykluczają w niedalekiej przyszłości zalegalizowania winnicy.

Niezapomniany klimat winnicy dopełnia staw położony w najniższej części winnicy. Odwiedzający mają możliwość złowić rybę a następnie w altanie grillowej usmażyć ją oraz degustować tamtejsze wina.

Adres i kontakt:

Winnica Dąbrówka
Katarzyna i Robert Beściak
33-115 Dąbrówka Szczepanowska 108
tel. kom.: + 48 534 030 430
e-mail: robertbesciak@wp.pl

Winiarnia:
33-113 Zgłobice
Błonie 124a
www.winnicadabrowka.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_dabrowka{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here