Winnica Garlicki Lamus

0
Winnica Garlicki Lamus
e3cae036c4e2bea1fb8b65e8b2938a97
Udostępnij:

Winnica Garlicki Lamus to winiarskie przedsięwzięcie Uniwersytetów Rolniczego w Krakowie. Od 2013 r. produkuje wino na sprzedaż pod nazwą „Uniwersyteckie Grono”.
Winnica Garlicki Lamus znajduje w podkrakowskiej Garlicy Murowanej położonej na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”. Charakteryzuje się on zróżnicowaną rzeźbą terenu i obejmuje szereg dolin jurajskich. Nazwa winnicy pochodzi od nazwy zabytkowego budynku z początku XVII wieku. W XIX wieku wzniesiono obok klasyczny dwór, dziś już nieistniejący. W latach 80-tych budynek został przebudowany i dostosowany do potrzeb administracyjnych gospodarstwa. Funkcję taką spełnia do dzisiaj.

Pierwsze sadzonki w Uniwersyteckiej Winnicy zostały posadzone wiosną 2007 roku i było to zaledwie 250 sztuk w pięciu odmianach: Muskat Odesski, Seyval Blanc, Jutrzenka, Regent i Marechal Foch. Gleba na której rośnie winnica to gleba drugiej klasy, brunatna wyługowana, pochodzenia lessowego na skale wapiennej. Początkowo ta mini winnica miała być uzupełnieniem kolekcji roślin sadowniczych, jaka znajduje się na terenie Stacji Doświadczalnej w Garlicy Murowanej. Wiosną 2008 roku dzięki przychylności Rektora prof. Janusza Żmiji, jak również ówczesnego Dziekana Wydziału Ogrodniczego prof. Stanisława Rożka, winnica ta została powiększona do 1 ha powierzchni, na której obecnie rośnie prawie 3000 sztuk krzewów w 12 odmianach. Są to: Muscat Odesski, Seyval Blanc, Marchal Foch, Regent, Jutrzenka, Bianca, Aurora, Solaris, Hibernal, Leon Millot, Johaniter, Rondo

W 2013 roku Winnica „Garlicki Lamus” została zarejestrowana w Agencji Rynku Rolnego jak również w Urzędzie Celnym. W tym też roku rozpoczęto w niej produkcję certyfikowanego wina z przeznaczeniem na sprzedaż, pod handlową nazwą „Uniwersyteckie Grono”. Natomiast pierwsza eksperymentalna produkcja wina miała miejsce już od 2009 roku. Winnica ma do dyspozycji doskonale przygotowaną i wyposażoną winiarnię przy al. 29-listopada w Krakowie, w której oprócz samej produkcji wina prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu enologii. Zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony studentów Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa.

Nad całością produkcji zarówno w winnicy jak również w winiarni czuwa dr inż. Przemysław Banach.

Adres:
Winnica Garlicki Lamus
Garlica Murowana 1
32-087 Zielonki

Adres do korespondencji:
Katedra Sadownictwa i Pszczelnictwa
al. 29-listopada 54, 31-425 Kraków
tel. kom.: +48 600 554 505
e-mail: banachp@ogr.ur.krakow.pl
www.winnica.ur.krakow.pl

{gallery}galerie/winnica_garlicki_lamus{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here