Winnica Nad Dworskim Potokiem

0
Winnica Nad Dworskim Potokiem
4ff28a9823b64d31d17bd0411c6126bd
Udostępnij:

Winnica w Łazach jest ewenementem w skali kraju. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej polskiej Alma Mater, postanowiły odrodzić swoje, sięgające do średniowiecza tradycje winiarskie i założyć winnicę. Produkowane tam wino ma już swoją markę i międzynarodowe uznanie.

Łazy, to malownicza miejscowość położona w zachodniej części Pogórza Karpackiego na pograniczu Podgórza Bocheńskiego i Pogórza Wiśnickiego. Od XIII w. była własnością sióstr benedyktynek ze Staniątek i tak trwało aż do II wojny światowej. Po wojnie gospodarstwo upaństwowiono, a w 1970 r. w drodze zamiany, otrzymał je Uniwersytet Jagielloński. Władze uczeni postanowiły, że należy odrodzić winne tradycje sięgające średniowiecza; w XVI w UJ miał 400 hektarów winnic, winoroślą obsadzone było niegdyś nawet Wzgórze Wawelskie.

Łazy idealnie się do tego nadawały, miały wszystko co potrzeba: nasłonecznione stoki, korzystne warunki klimatyczne, a także kilka stawów, które dodatkowo łagodzą wpływ zimnego powietrza. Bardzo przydatne okazały się też dane meteorologiczne z funkcjonujących na terenie dwóch stacji geograficznych.

Winnica Nad Dworskim Potokiem, prowadzona przez Adama Kiszkę, jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”. Pierwsze sadzonki winorośli posadzone zostały w 2005 r. Poprzez kolejne lata winnica była stopniowo powiększana, obecnie zajmuje powierzchnię 3,3 ha. To jednak nie koniec planów rozwojowych winnicy, niedługo osiągnąć ma 5 ha, a co potem jeszcze nie wiadomo. Uprawia się tu głównie odmiany przerobowe: Hibernal, Seyval Blanc, Bianca, Rondo i Regent. Można tu także spróbować owoców z odmian deserowych: Arkadii, Aloszenkina i Einseta. Zebrane owoce przerabia są na wino w powstałej w 2008 roku winiarni, która na odwiedzających ją turystach robi wrażenie. Przestronne pomieszczenia, profesjonalne, nowoczesne wyposażenie, własne laboratorium – jak na polskie warunki to rzadkość.

Uniwersytecka winnica jest jedną z kilku pierwszych w Polsce, które uzyskały pozwolenie na sprzedaż wina. Produkowane tu wino szybko zyskało uznanie, zdobyło wiele prestiżowych nagród i medali na międzynarodowych konkursach winiarskich. Ma też swoją, wybraną w drodze konkursu, nazwę Novum, od kolegium w którym miesi się siedziba uczelni. Na razie Novum ma dla UJ przed wszystkim znaczenie promocyjne, ale nie wyklucza się, że kiedyś będzie przynosić zyski. Nad jakością uniwersyteckiego trunku czuwa kilkunastoosobowa Kapituła Wina UJ z udziałem profesorów i koneserów. W ich gronie znaleźli się m.in. rektor UJ prof. Karol Musioł, kardynał Franciszek Macharski, minister edukacji prof. Barbara Kudrycka, Wojciech Bosak (Polski Instytut Winorośli i Wina) oraz guru polskich winiarzy Roman Myśliwiec, nie wspominając już o nieśmiertelnym duchu Dionizosa.

Winnica jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok, a w sklepiku przy winiarni można kupić tutejsze wino, a także pokosztować miodu z własnej pasieki. Amatorzy wędkowania mogą spróbować swoich umiejętności łowiąc w stawach. Wokół cisza, spokój, piękne krajobrazy, śpiew ptaków … i dobre wino, czegóż chcieć więcej?

W najbliższym czasie część winnicy przeznaczona ma być na działalność edukacyjno-szkoleniową, a oferta poszerzona o zaplecze gastronomiczno-hotelowe. Zanim jednak plany zostaną zrealizowane smacznie zjeść i wygodnie przenocować można w położonym zaledwie 500 m od winnicy hotelu z restauracją. W planie naszej wizyty nie można zapomnieć o atrakcjach turystycznych okolicy, do których bez wątpienia należą Kopalnia Soli, Park Archeologiczny i Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu czy Pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku.

Adres:

Adam Kiszka
Rolniczy Zakład Doświadczalny
Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”
32-765 Rzezawa Łazy
tel. +48 14 61 278 12
tel. kom.: +48 693 548 291
e-mail: adam.kiszka@uj.edu.pl

Tekst pochodzi z książki „Winnice w Polsce. Wszystko o enoturystyce”, autor. Ewa Wawro, wyd. Multico Oficyna Wydawnicza, wydanie drugie, r. 2015

{gallery}galerie/winnica_nad_dworskim_potokiem{/gallery}

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię