Winnica Srebrna Góra

1
Winnica Srebrna Góra
884076e32a85fde4d5ab4fe1dc1af0d4
Udostępnij:

Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest jedną z największych winnic w Polsce, malowniczo położoną w dolinie Wisły. Obejmuje obszar 28 ha i składa się z dwóch 14 hektarowych części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach.

Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 10-15 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski. Wina powstają w ciszy starych pomieszczeń gospodarczych kamedulskiego klasztoru.

To dzieło dopracowane w każdym szczególe – stanowi przemyślany i dokładnie przygotowany projekt, jest efektem nie tylko pracy i życiowej pasji, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do wina.

Winnica Srebrna Góra założona została w 2008 roku, ale nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli, której ślady naukowcy odkryli na Wawelu, oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Pierwsza, około 3 arowa winnica na Srebrnej Górze, której powstanie datowane jest na rok 1660, przetrwała do dziś.

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Niektóre dojrzewają następnie w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Ukłonem w stronę tysiącletniej tradycji szczepów uprawianych w Galicji są Gewürztraminer, Riesling, Chardonnay, Pinot Noir oraz Zweigelt. Nad całością produkcji czuwa czołowy polski enolog – Agnieszka Rousseau. W roczniku 2012 winnica wypuściła na rynek prawie 16 tyś. butelek wina; w roku 2013 – 50 tyś. butelek; a w kolejnych latach 70 tys. butelek. Docelowo produkcja wzrosnąć ma do ok 150 tys. butelek rocznie. W Winnicy Srebrna Góra rokrocznie powstaje również młode wino nawiązujące do tradycji świętomarcińskiej związanej z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy.

Wina produkowane przez Srebrną Górę są entuzjastycznie przyjmowane i chwalone za europejski standard oraz oryginalny galicyjski charakter. Są chętnie wybierane przez licznie podróżujących do Krakowa turystów polskich i zagranicznych, chcących poznać i doświadczyć charakterystycznych dla regionu produktów. Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon.

Nagrody i wyróżnienia

– Nagroda Silver Star Paris 2014 w konkursie International Gastronomic Wines Competition dla Winnicy Srebrna Góra Kraków za Cabernet Cortis – niefiltrowane 2013 Rouge

– Nagroda Diamond Star Paris w konkursie International Gastronomic Wines Competition dla Winnicy Srebrna Góra Kraków 2014 za Regent – niefiltrowane 2013 Rouge

– V Konkurs Win Polskich o Medal Targów ENOEXPO 2013 – medal złoty Chardonnay 2012, srebrny Seyval Blanc 2012, brązowy Hibernal 2012

Credo Winnicy

„Wina ze Srebrnej Góry są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą. Na etapie ich tworzenia dołożyliśmy wielu starań zarówno, by oddać indywidualny charakter szczepów, jak i wyjątkowość bielańskiego siedliska. Każde z nich jest pełne naszych emocji, marzeń i pasji. Kreując wizerunek i filozofię produktu zakładamy następujące cele: skupienie się na produkcji win z wyższych segmentów jakościowych, stworzenie i utrzymanie obrazu ciekawej, nietuzinkowej posiadłości winiarskiej, którą spośród innych producentów w regionie wyróżniać będzie jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania – nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.”

Wyłącznym dystrybutorem win z Winnicy Srebrna Góra jest firma WINA.PL, która dostarcza wina do sektora HoReCa oraz sklepów specjalistycznych.

Adres i kontakt:

Winnica Srebrna Góra Sp. z o.o.

Al. Konarowa 1

30-248 Kraków

tel. 728 431 898

www.winnicasrebrnagora.pl

{gallery}galerie/winnica_srebrna_gora{/gallery}

1 KOMENTARZ

  1. Proszę sprawdzić w jakim stanie jest druga 14-ato hektarowa parcela. Chętnie bym załączył zdjęcie, w każdym razie w chwili obecnej to chwastowisko, więc mówienie tu o 28 hektarach jest lekkim nadużyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here