Winnica Steców

0
Winnica Steców
e99cca3cbc010706fcba1d1bd7112857
Udostępnij:

Winnica Rodziny Steców położona jest w Tuchowie na południowym stoku o nachyleniu 20-35 stopni na wysokości 320 m n.p.m.
Północną częścią winnica graniczy z wielkim kompleksem lasów państwowych, który jest naturalną kurtyną chroniącą winnicę przed wiatrem północnym. Od południa z widokiem na „Park Krajobrazowy Pasma Brzanki”, oraz piękną panoramę „Tatr Wysokich”, którą można podziwiać podczas sprzyjających warunków pogodowych.

Atutem „Winnicy Rodziny Steców” jest jej lokalizacja. Wspaniały, unikalny mikroklimat i położenie w najcieplejszym miejscu Polski. Winnica położona jest w pięknym, malowniczym i kameralnym miasteczku – Tuchowie, około 13 kilometrów na południe od Tarnowa, który jest nazywany polskim biegunem ciepła. Jak podaje geolog i geograf, Franciszek Pulit, polski biegun ciepła jest to wyspa termiczna, która posiada najwyższą średnią temperaturę powietrza (8 – 9ºC w skali rocznej). Tutaj jest najdłuższe w Polsce termiczne lato (114 dni). Jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15ºC, najdłuższym w Polsce okresem wegetacyjnym, który wynosi 225-230. Najwięcej dni bezchmurnych w ciągu roku w Polsce też jest tutaj (55). Dlatego krzewy winorośli dostają największą ilość energii słonecznej w Polsce, która wynosi 62,5 kilokalorii na 1cm² powierzchni, oraz największą ilość dni bezwietrznych 30% w skali rocznej. Oprócz położenia geograficznego o takich warunkach termicznych decydują też przeważające ciepłe wiatry z kierunków południowych i zachodnich, a zwłaszcza suchy wiatr halny, który powoduje podwyższenie temperatury powietrza, powstawanie posuch, zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, a jesienią przyspiesza przewietrzanie, osuszanie i dojrzewanie winogron.

Winnica została założona przez Rafała Steca pod nadzorem i według projektu Roman Myśliwca, prekursora polskiego winiarstwa, nazywanego „Polskim Bachusem”, który za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju winiarstwa w Polsce odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Winnica Rodziny Steców to obecnie nasadzenia o powierzchni około 2,5 ha wchodzące w skład specjalistycznego gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 20ha. W tym roku powiększenie winnicy będzie o kolejny 1ha. W przyszłości planowane są kolejne nasadzenia.

Na winnicy występuje zróżnicowany rodzaj gleb z przewagą klasy IV i V, w której występują piaskowce, łupki i margle. Południowa część winnicy to pas osadów kredowych oraz osady z okresu paleoceńskiego, głównie piaskowce istebniańskie.

Obecnie na winnicy uprawiane są następujące odmiany winorośli: Seyval Blanc, Aurora, Bianca, Hibernal, Jutrzenka, Muskat Odesskij, Sibera, Solaris, Swenson Red, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, oraz deserowe.

Winnica Rodziny Steców to gospodarstwo rodzinne. Pasją do winiarstwa Rafał Stec zaraził syna Michała, któremu przekazał część gospodarstwa i winnicy. Marzeniem Rafała i Agnieszki Steców jest założenie grupy producenckiej pod nazwą „Winnice Rodziny Steców „ w skład, której wchodziłyby winnice, Rafała i Agnieszki, oraz ich synów Michała, Kacpra i Bartosza.

Rafał i Michał Stecowie są członkami Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Adres i kontakt:

Rafał i Michał Stec
ul. Wołowa 60
33-170 Tuchów
tel. kom. : 728491864
e-mail: rstec@wsn.pl
www.facebook.com/winnicarodzinystecow

{gallery}galerie/winnica_stecow{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here