Winnica Zadora

0
Winnica Zadora
616bcb4070200eba2fbb3aacc645866b
Udostępnij:

Położona w Szczepanowicach nad Dunajcem, nawiązuje do tradycji winiarskiej związanej z tym regionem. Powstała w miejscu winnicy dworskiej prowadzonej przez właścicieli Szczepanowic przez kilkaset lat do XIX w. Pamięć po niej zachowała się w nazwie „Droga do winnicy”. Zlokalizowana na najdalej wysuniętym na zachód krańcu Kotliny Sandomierskiej z podłożem glebowym pochodzącym z okresu, gdy na tym terenie szumiały fale morza mioceńskiego. Dodatkowym walorem tej lokalizacji winnicy jest bardzo korzystne oddziaływanie „Tarnowskiego bieguna ciepła”.

Łagodne wzgórza, rzeka Dunajec w pobliżu, dziedzictwo kultury minionych wieków (dwory, ruiny zamków, cmentarze z I wojny światowej – doskonale utrzymane staraniem władz lokalnych i Austriackiego Czarnego Krzyża), Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach  (koncerty). W dolinie Dunajca uprawiana jest fasola „Piękny Jaś” znana w całej Europie – jest możliwość zapoznania się z kilkuset potrawami z fasoli w gospodarstwach agroturystycznych.

Właścicielem winnicy jest Zofia Michałowska

Powierzchnia winnicy: w roku 2007 – 0,2 ha, w roku 2009 powiększona o 0,3 ha,

Uprawiane odmiany:

przerobowe na wina czerwone – Regent, Rondo, Dornfelder, Acolon, Pinot Noir Classic;
przerobowe na wina białe – Helios, Orion, Johanitter, Solaris, Phoenix, Merzling, Ortega;
deserowe: Timur, Worstog, Podarok Zap., Piesnia, Gołubiena Noł, Arkadia, Dienał, WW 3, Borner At6.

Oferujemy dla zorganizowanych grup możliwość zwiedzania winnicy, degustację co najmniej pięciu rodzajów win i zakup wina.

Rozpoczynając od roku 2011 winnica ZADORA ma zezwolenie na sprzedaż wina.

Planowane jest sukcesywne powiększenie winnicy do powierzchni 2,5 ha w powiązaniu z wprowadzaniem elementów uprawy biodynamicznej.

Adres i kontakt:

Winnica ZADORA
Zofia Michałowska
Szczepanowice 215
33-114 Rzuchowa
tel. +48 502 714 696
e-mail zmichalowska@op.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here