Winnica Alabaster

1
Winnica  Alabaster
e914558b2d1ba8901152392da365c367
Udostępnij:

Właścicielami winnicy położonej w miejscowości Łopuszka Wielka, w powiecie przeworskim są Zuzanna i Wojciech Jurkiewicz. 30 arowa winnica założona została w 2011 r. Na razie gospodarze nie planują jej powiększenia.

Plantacja ta jest położona na zboczu słonecznym o południowej wystawie, na wysokości około 300 metrów n.p.m. W obrębie Pogórza Dynowskiego, na północny zachód od Przeworska w dolinie strumienia Łopuszanka, prawego dopływu Mleczki w miejscowości Łopuszka Wielka. Teren otoczony jest malowniczymi wzgórzami, z południowej strony ciągnie się wielki kompleks leśny, na zachód zaś szerokie bezleśne wzgórze zwane Działem Pantalowickim. Na tamtejszych terenach wśród utworów geologicznych występuje alabaster. Jest to drobnokrystaliczna odmiana gipsu o śnieżnobiałej barwie. Wydobywanie tego cennego minerału rozpoczął w 1928 roku hr. Seipjo del Campo. Wydobyty alabaster na miejscu przerabiano na różnego rodzaju gips. W czasie II wojny kopalnia była zalana wodą, ponownie uruchomiona została w 1945 roku i z małymi przerwami eksploatowana była do niedawna. W chwili obecnej już nikt nie pamięta o kopalni alabastru w miejscowości, gdzie powstała winnica. Jej właściciele postanowili upamiętnić, jakie bogactwa kryje gleba na tych terenach, nadając winnicy nazwę Alabaster.

 

Uprawiane odmiany: LeonMilot , Regent, Solaris, Hibernal, Johanniter, Cabernet Dorsa, Bianca, Dornfelder, Pinot Noir, Zweigelt. Właściciele winnicy produkują wina na użytek własny.

Od 2017 r. Winnica Alabaster prowadzi sprzedaż wina.

Adres do korespondencji:

Winnica Alabaster
Zuzanna i Wojciech Jurkiewicz
Rozbórz 615
37-200 Przeworsk
tel. 602 573 802
e-mail: z.w.jurkiewicz@wp.pl

{gallery}galerie/winnica_alabaster{/gallery}

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here