Winnica Dwie Granice

1
Winnica Dwie Granice
793ea701476d5db2a4fd8cf1e0bf5880
Udostępnij:

Winnica Nowińskich Dwie Granice położona jest na granicy wsi Przysieki i Trzcinica koło Jasła. Okazały budynek winiarni już z daleka przykuwa uwagę, zachęcając do odwiedzić, ale do winnicy, rosnącej z dala od zgiełku i ulicznych spalin, trzeba podjechać ok. 2 km. Widok z wniesienia na położoną niżej winnicę początkowo nieco przesłaniają sąsiednie zabudowania i zarośla, kilkadziesiąt metrów dalej pokazuje się nam już w pełnej krasie. A w oddali malowniczy widok na Przełęcz Dukielską.
Założona w 2004 r. winnica zajmuje 1 ha powierzchni i wciąż się rozrasta. Cała inwestycja już wygląda imponująco, ale – co podkreślają właściciele, Lidia i Marek Nowińscy – długo do tego dochodzili. Ich winiarska pasja zaczęła rozbudzać się kilkanaście lat temu, podczas długiego pobytu na Węgrzech, w okolicy wzgórz balatońskich. Tam prawie każdy ma swoją małą winniczkę i swoje wina – to robiło na nich ogromne wrażenie. To tam nauczyli się szacunku do wina i podziwu dla winiarzy i nieśmiało jeszcze wówczas zamarzyli o własnej winnicy. Mieszkają w Warszawie, ale zdecydowali się na budowę domu w Przysiekach, miejscowości w której rodzinne korzenie pani Lidii sięgają XVII w. Zauroczeni okolicą powrócili do marzeń o winnicy i nie czekając długo zaczęli działać. Dowiedzieli się, że pod Jasłem mieszka od lat zajmujący się winiarstwem Roman Myśliwiec. Korzystając z jego pomocy przy projektowaniu winnicy i doborze odmian wystartowali. Dziś rośnie tam ok. 4000 krzewów winorośli: Rondo, Seyval, Bianca, Johanniter, Aurora, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cortis. Na tym jednak państwo Nowińscy nie poprzestają, w ub. r. rozpoczęli nowe nasadzenia – 2 hektarowa winnica powstaje we wsi Bączal Górny, na wymarzonym do uprawy winorośli stoku, a do tego z lżejszymi glebami niż ciężkie przysieckie gliny.

O winiarskim biznesie myślą bardzo poważnie, zbudowali już winiarnię z pełną częścią przetwórczą i z piwnicą. Powstałe zaplecze techniczne zapewnia warunki winifikacji dla ok.5 ha winnicy i do takiego areału będą dążyć. W winiarni jest też sklep, w którym już w od 2012 r  sprzedają swoje wina, a także sala degustacyjna dla 70 osób.

Dla państwa Nowińskich wino to nie tylko szlachetny trunek, także jeden z przejawów tzw. kultury wysokiej. W ich gospodarstwie degustacje wina łączone będą z innymi formami sztuki: muzyką, poezją, malarstwem… A pięć pokoi dla enoturystów, które przygotowują pozwoli gościom odpocząć po degustacjach i niekończących się dyskusjach z ciekawymi ludźmi o sztuce i winie.

ADRES I KONTAKT:

Winnica Nowińskich Dwie Granice
Lidia i Marek Nowińscy
38-207 Przysieki 412
tel. kom.: +48 606 787 623
e-mail: m.nowinski@winiarzepodkarpacia.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_dwie_granice{/gallery}

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here