Winnica Golesz

0
Winnica Golesz
8240a1907e29481b04619a0df33df9ab
Udostępnij:

Winnica Golesz położona jest na południowo zachodnich stokach, kilkanaście metrów powyżej doliny Wisłoki, przy trasie Jasło – Pilzno. Już z daleka nad dachami domów widać pnące się po stoku równiutkie rzędy winorośli. Trudno byłoby tam nie trafić, a dojazd do części winnicy rosnącej tuż przy domu gospodarzy jest dobrze oznakowany.
Nazwa winnicy nawiązuje do sięgających XIII wieku tradycji winiarskich tego regionu. Wokół zamku Golesz koło Jasła rosły wówczas rozlegle winnice prowadzone przez benedyktynów z podkrakowskiego Tyńca. W XVI wieku zamek został doszczętnie spalony przez węgierskie oddziały Rakoczego. 30 lat temu, z pomocą węgierskich winiarzy, stare tradycje tego miejsca odżyły, a założona niedaleko ruin zamku winnica nazwana została Golesz.

To najstarsza profesjonalna winnica w Polsce, a rok jest założenia – 1984 – uznany został za symboliczny początek współczesnego rodzimego winiarstwa. Jej założycielem jest Roman Myśliwiec, pasjonat, który nie bacząc na trudności, swoją ciężką pracą, pełną wyrzeczeń i poświęcenie udowodnił że w Polsce można z powodzeniem uprawiać winorośl i wytwarzać dobrej jakości wino gronowe. Kilka lat temu winnicę i największą w Polsce szkółkę winorośli przejął jego syn Bartłomiej Myśliwiec, a on sam zajął się przekazywaniem innym zdobytej wiedzy winiarskiej, szkoleniami i doradztwem (informacje na stronie: www.roman-mysliwiec.pl).

W Winnicy Golesz od początku istnienia testuje się odmiany pod kątem przydatności do chłodniejszego polskiego klimatu. Obecnie na powierzchni 2,5 ha uprawianych jest ok. 6 000 krzewów winorośli, głównie tzw. mieszańców złożonych. Dzięki wyższej odporności, właśnie te odmiany najlepiej znoszą warunki polskiego klimatu. Główne miejsce w pracach doświadczalnych winnicy zajmują odmiany winiarskie. Wciąż pracuje się także nad nowymi odmianami, z których prawdziwym hitem już okazała się Jutrzenka. Jej wyjątkowe walory doceniają nie tylko rodzimi winiarze, zainteresowani są nią także winiarze Słowacy i Czesi i niewykluczone, że odmiana ta podbije winiarską Europę.

Specjalnością winnicy są wina likierowe. Pierwszy w historii medal na międzynarodowym konkursie dla polskiego wina, i od razu srebro, przyznano za wino Elmer 2008 winnicy Golesz. Od tego mementu minęło zaledwie trzy lata a wina z tej winnicy zdobyły już kilkadziesiąt medali. Winnica nie rozpoczęła jeszcze oficjalnej produkcji wina, ze względu na wybudowaną ćwierćwieku temu, zbyt małą piwnicę do wyrobu wina. Z myślą o produkcji wina na sprzedaż i rozwinięciu usług enoturystycznych powstaje okazały obiekt.

Zwiedzanie winnicy i degustacja możliwe są wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się.

Adres i kontakt:

Winnica Golesz
Bartłomiej Myśliwiec
ul. Krakowska 100 a
38 -200 Jasło
tel. +48 13 – 446 89 40
tel. kom.: +48 503 193 392

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_golesz{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię