Winnica Ilios

0
Winnica Ilios
0345422ddcb43c580d78147360d8e84a
Udostępnij:

Winnica Ilios położona jest w północnej części gminy Dębica, w miejscowości Brzeźnica, w pobliżu ujścia rzeki Wielopolki do Wisłoki. Dojechać tam można drogą krajowa nr 985. Równiutkie rzędy winorośli skrywają się za domem właścicieli.

Właściciele winnicy, Agata i Artur Legutko lubią podróżować i poznawać nowych ludzi. Od kilku lat każdy wyjazd łączą z możliwością zwiedzania regionów winiarskich, zaglądania do tamtejszych winnic i piwniczek. Swoją winiarską pasją zarazili przyjaciół, mogą więc zawsze liczyć na ich pomoc w pracach w swojej winnicy. Prowadzą otwarty dom, w którym często bywają znajomi i przyjaciele. Organizują degustacje, ogniska i imprezy związane z polskimi zwyczajami.

Winorośl wrastała w życie pani Agaty od najmłodszych lat. Jej dziadek, Ludwik Strzałka, miał obok domu olbrzymi krzew winorośli i co roku z jego owoców, domowym sposobem robił wino. Przechowywał je w piwnicy, która znajdowała się pod warsztatem szewskim, który prowadził. Znajomi chętnie go odwiedzali, nie tylko z potrzeby podzelowania butów. Zazwyczaj kończyło się iście greckim zwyczajem – spotkaniami przy szklaneczce wina w jego piwniczce. Przesiąknięta i zauroczona tą atmosferą pani Agata nieśmiało marzyła o prawdziwej winnicy, nie wierząc jednak, że w Polsce jest to możliwe. Tak było do maja 2009 r., kiedy to wraz z mężem wzięli udział w szkoleniu dla zaineresowanych winiarstwem, organizowanym przez SWP. Rok później zaczęli pierwsze nasadzenia pod własną winnicę. Rosną tam krzewy: Rondo, Regent, Solaris, Seyval Blanc, Hibernal. Obecnie winnica ma 40 arów, docelowo powiększona będzie do 1 hektara.

Gospodarze, zauroczeni winnicami na Krecie, jak i całą wyspą, którą zwiedzali w ramach enoturystycznych wypraw, postanowili, że ich winnica będzie się nazywać Ilios, co z greckiego oznacza promień słońca.

Na co dzień winiarze prowadzą firmę związaną z branżą spożywczą. Gościom odwiedzającym ich winnicę oferują regionalne przysmaki przygotowane z ich własnych wyrobów: żurek brzeźnicki, pyszne ogórki kiszone i bigos. Z noclegiem też nie ma problemu, do dyspozycji gości mają przygotowane samodzielne mieszkanie na poddaszu z widokiem na winnice. Wizytę najlepiej wcześniej zaplanować, wówczas właściciele będą czekać na gości z otwartymi ramionami. Jak sami mówią, duch ich winnicy to nie tylko biznes, ale przygoda z winem i kontakt z ludźmi. Jeśli przy okazji uda im się coś na tym zarobić będą bardzo zadowoleni.

Enoturyści odwiedzający przyjazne progi Winnicy Ilios, mogą też liczyć na inne atrakcje w okolicy. Na lubiących aktywny wypoczynek czekają liczne trasy rowerowe, Łowiska, gdzie „rybka dobrze bierze”, wspinaczka na Górę Śmierci w Pustkowiu, osiedlu, gdzie podczas wojny znajdował się obóz koncentracyjny. Warto też zwiedzić zabytkowy kościół w Brzeźnicy.

Adres i kontakt:

Winnica Ilios
Agata i Artur Legutko
39-207 Brzeźnica 168B
tel. kom. +48 609 474 599, +48 781 995 053
e-mail: agata.legutko@wp.pl
www.winnicailios.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_ilios{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here