Winnica Jasiel

1
Udostępnij:

Winnica Jasiel umiejscowiona jest w miejscowości Jareniówka, 2 km od centrum Jasła. Jej największa część – jedyna na Podkarpaciu winnica tarasowa – znajduje się w tej samej miejscowości, w przysiółku Łęgorz.
Winnica Jasiel została założona w 2001 roku i była jedną z pierwszych winnic w regionie. Od tego czasu zyskała znaczne uznanie i jest nieodłącznie związana z podkarpackim winiarstwem. To między innymi Winnica Jasiel pomagała przecierać szlaki pasjonatom wina i młodym winiarzom na Podkarpaciu. Początkowym areałem było kilka arów przydomowej winniczki. Obecnie powierzchnia zajmuje 2,5 ha i wciąż jest powiększana. W 2005 roku właściciele podjęli przełomową decyzję o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy, znajdujący się nieopodal pierwszego siedliska, został uznany przez właścicieli za nieodkryty dotąd skarb, bardzo cenny lecz wymagający pracochłonnej obróbki. Po pięciu latach ciężkiej pracy i trudu włożonego w formowanie winnicy w nowej lokalizacji, w 2010 r. powstała tam pierwsza na Podkarpaciu winnica tarasowa.

Właściciele, Elwira i Wiktor Szpak przekonują za każdym razem, że pomysł założenia winnicy zrodził się nieoczekiwanie. Pan Wiktor, z wykształcenia biolog-botanik, od zawsze pasjonował się roślinami. Z pragnienia, by spróbować czegoś nowego, by wyprodukować własne wino, założył małą winniczkę. Dobre warunki pogodowe i glebowe spowodowały bardzo obfite owocowanie. Niepowtarzalne rezultaty i wino degustowane niecały rok później było wyjątkowe. Niewątpliwie winorośl, winnica i w konsekwencji wino stały dla właścicieli najwyższym priorytetem. Przejawia się to w uporze i determinacji do ciągłych udoskonaleń, sukcesywnym powiększaniu areału, zasobu wiedzy. Produkowane w Winnicy Jasiel wina zyskują coraz to nowych sympatyków. Winnica Jasiel stara się brać aktywny udział w targach win w Polsce a od 2013 roku prowadzi legalną sprzedaż własnego wina.

W sprzedaży dostępne są wina z rocznika 2012. Można je zakupić na miejscu, w winnicy. Delikatna wytrawność, idealna kwasowość, intensywnie wyczuwalne aromaty to atrybuty wyznaczające powtarzalność win w każdym roczniku. W tegorocznej sprzedaży dostępne cztery rodzaje win; wina białe: REZEDA (Siegerrebe, Solaris, Muskaris), ROBINIA (Siegerrebe, Muskat), MALVA (Ortega, Aurora) oraz wino czerwone: PEONIA (Rondo, Regent, Cabernet Dorsa). Nazwy serii inspirowane są nazwami roślin. Wszystkie produkty są winami kupażowanymi, tworzonymi w oparciu o maksymalnie trzy różny odmiany winorośli. Specjalistycznej oceny i stworzenia opisów na etykietach podjął się wielokrotny Mistrz Polski Sommelierów, pan Tomasz Kolecki-Majewicz.

Winnica Jasiel to niepowtarzalne miejsce na mapie polskich winnic. Na tym terenie panuje wyjątkowe środowisko: gleba z unikatowym zestawieniem lessu z warstwami łupka i margla, wywierająca niebagatelny wpływ na jakość owoców a w konsekwencji wina; naturalność siedliska, wyodrębniana w oparciu o zachowanie istniejących gatunków roślin i zwierząt. Wreszcie, winnica tarasowa, jedyna na Podkarpaciu winnica założona na stromych zboczach, na utworzonych „półkach”. Teren wzbogacają również przywrócone stawy, siedlisko rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. W winnicy uprawiane są następujące odmiany winorośli: Jutrzenka, Aurora, Ortega, Muskat, Seyval Blanc, Johanniter, Siegerrebe, Solaris oraz Rondo, Regent, Cabernet Dorsa i Cabernet Cortis.

Winnica prowadzi działania z zakresu enoturystyki. W ofercie skierowanej dla turystów oraz dla osób zainteresowanych założeniem własnej winnicy stworzyła bogatą ofertę: zwiedzanie winnicy, prelekcje, degustacje komentowane, profesjonalne doradztwo. Winnica prowadzi także niewielkie gospodarstwo agroturystyczne. Istnieje możliwość noclegu dla 2-4 osób. Do dyspozycji gości jest apartament z kuchnią, sypialnią, łazienką oraz pokojem degustacyjnym. W okresie wiosenny i jesiennym, sezonowo, winnica prowadzi również sprzedaż własnych sadzonek.

ADRES I KONTAKT:

Winnica Jasiel
Elwira i Wiktor Szpak
Jareniówka 163
38-200 Jasło
Tel. 509 326 650
e-mail: wiktor@winnicajasiel.pl
strona internetowa: www.winnicajasiel.pl

Magdalena Szpak

{gallery}galerie/winnica_jasiel{/gallery}

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here