Winnica Kamieniec

0
Winnica Kamieniec
d18d1528ee4c2188221135de26d79754
Udostępnij:

W Mójce, przysiółku wsi Futoma, w gminie Błażowa położona jest winnica Kamieniec. Otoczona jest z dwóch stron rezerwatami przyrody. Wokół lasy jodłowo bukowe, wśród których na każdym niemal kroku spotkać można rzadkie, chronione gatunki flory i fauny, a do tego wodospady i ciekawe formy skalne.
W ten niezwykły krajobraz Hyżnieńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, wpisuje się Winnica Kamieniec. To wspólne przedsięwzięcie Wiesława Karbarza i Wacława Matłoka. Pan Wiesław 12 lat temu, uciekając od zgiełku miasta w przysiółku Mójka wybudował dom dla swojej rodziny. Zaplanował też piękny ogród z wieloma gatunkami roślin ozdobnych oraz winnicę. Na sąsiednim stoku o dobrym nachyleniu i nasłonecznieniu w otoczeniu zalesionych wzgórz pobliskiego rezerwatu, wypatrzył działkę, którą kupił z przeznaczeniem pod winnicę. Do wspólnego przedsięwzięcia zaprosił pana Wacława, właściciela Winnicy Pod Dębem z Dębicy, który w tym czasie miał już doświadczenia z nowymi odmianami winorośli w swojej winnicy i kilkuletnie doświadczenie z winami z tych odmian.

Lokalizacja winnicy i gleba, gliniasto kamienista bogata w wapienno-piaskowy łupek dawały nadzieję na dobre warunki dla winorośli. Wiosną 2008 r. posadzili pierwsze sadzonki winorośli odmian Rondo, Bianka, Hibernal, Solaris, Johanniter, oraz odmiany Riesling, Traminer, Pinot Noire, Dornfelder – dla sprawdzenia jak poradzą sobie te wymagające odmiany w tej lokalizacji. Rok później dosadzili kolejne odmiany: Seyval Blanc, Regent. Dziś winnica zajmuje 1 ha powierzchni.

Warunki klimatyczne w naszym regionie nie rozpieszczają winiarzy, ale nawet wymagające odmiany przy odpowiednim prowadzeniu dobrze sobie radzą w tej lokalizacji. Dziś po paru latach pielęgnacji winnicy można pochwalić się pierwszymi winami. Wina z owoców z tej winnicy, wytwarzane są przez Wacława Matłoka, a na etykietach win z Winnicy Pod Dębem oznaczone jest pochodzenie owoców z tej lokalizacji.

Adres i kontakt:

Winnica Pod Dębem

Wacław Matłok, Wiesław Karbarz

tel. kom +48 502 636 575

e-mail: winnicapoddebem@o2.pl

{gallery}galerie/winnica_kamieniec{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here