Winnica Spotkaniówka

1
Winnica Spotkaniówka
d4b22e8d4b1fb6349c7d95bc5629e3c0
Udostępnij:

W miejscowości Połomia, 25 km od Rzeszowa położona jest Winnica Spotkaniówka. Właścicielami hektarowej winnicy są Krzysztof Kotowicz i jego żona Grażyna Barć. Winiarką pasją zarazili już całą rodzinę, wygląda na to, że wkrótce winiarstwo i związany z nim rozwój gospodarstwa enoturystycznego stanie się rodzinnym priorytetem.
9 lat temu temu, kiedy kupili w tym miejscu 6,5 ha stok i postanowili się tam osiedlić nie myśleli jeszcze o założeniu winnicy. Rozległy teren ze starym grabowy żywopłotem, starym sadem, zdziczałą uprawą malin i hektarami nieskoszonych traw trzeba było jednak jako zagospodarować. Nie interesowała ich uprawa roli jako takiej, natomiast dostępny areał był zbyt duży, jak na przydomowy ogród. Leciwy sąsiad, autentyczny hrabia z poznańskiego, pokazał im swoją małą przydomową winniczkę przekonując, że to idealne tereny pod uprawę winorośli, a specyficzny mikroklimat od dawna wykorzystywali okoliczni plantatorzy malin. Gdy przypadkiem dowiedzieli się o programie „Podkarpackie Winnice”, bez chwili wahania wzięli w nim udział. Szybko zapadła też decyzja o założeniu winnicy. Uczestnictwo w programach enologicznych, kurs w szkole winiarskiej w Silberbergu oraz odwiedzenie kilkudziesięciu winnic, pozwoliło im na wypracowanie własnej wizji winnicy, którą starają się skutecznie realizować. Postawili nie tylko na samo wino, ale i stworzenie miejsce o szczególnym klimacie, do którego chciałoby się powracać.

Posadzona w 2006 r winnica dobrze się przyjęła dając wiele radości gospodarzom. Rosną tam cztery odmiany winorośli: Bianca i Hibernal na wino białe i Rondo i Regent na czerwone. W najbliższym czasie gospodarze chcą obsadzić kolejny hektar odmianami: Jutrzenka, Muskat i Seyval Blanc. Pierwsze wina ze Spotkaniówki od razu podbiły serca degustatorów. W 2010 r. na międzynarodowym konkursie Muvina w Preszowie na Słowacji wino likierowe Hibernal 2009 dostało podwójny złoty medal, a w punktacji ogólnej, wśród 507 win zajęło 6 lokatę. Od tamtej pory wina ze Spotkaniówki regularnie zdobywają medale.

Winnica Spotkaniówka to zdecydowanie jedna z piękniejszych winnic na Podkarpaciu, idealne miejsce do odpoczynku na łonie natury, z lampką tutejszego wina w ręce. Szczególne wrażenie robi pergola z drewna akacjowego opleciona pędami winorośli i niezwykle malownicze widoki na rozległą dolinę Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Do dyspozycji enoturystów jest samodzielny domek z czterema miejscami noclegowymi, w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. Ogrodzony i monitorowany teren gwarantuje bezpieczny i spokojny pobyt.

Adres i kontakt:

Winnica Spotkaniówka
Krzysztof Kotowicz
38 -115 Połomia 645
gmina Niebylec, powiat strzyżowski
tel. kom.: +48 512 436 661
e-mail.: winnica@polomia.pl
www.polomia.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_spotkaniowka{/gallery}

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię