Winnica Sztukówka

0
Winnica Sztukówka
8b73a42f665d6a2641fcaae19abdf883
Udostępnij:

Niedaleko Frysztaka, w miejscowości Glinik Średni położona jest winnica Sztukówka. Jadąc od strony Rzeszowa, kilkadziesiąt metrów za znakiem informującym o tym, że jesteśmy w miejscowości „Twierdza”, skręcamy w prawo, a dwieście metrów dalej w lewo, omijając Frysztak. Trzymając się cały czas drogi asfaltowej, po ok 1,5 km, na górce, po lewej stronie drogi zobaczymy winnicę.

Leszek Szczęch, właściciel winnicy z wykształcenia jest nauczycielem angielskiego, pracuje w branży telekomunikacyjnej, a winiarstwo jest jego wielką pasją, która stopniowo przeradza się w sposób na życie. Winiarska przygoda pana Leszka zaczęła się dość typowo, ale w bardzo nietypowym miejscu, miłość do winna rozbudziła się bowiem w kraju whisky, Irlandii. Był rok 1996, pan Leszek wyjechał tam do pracy. Wylądował na zachodzie Irlandii, w Galway, pięknym portowym mieście nad Atlantykiem. Restauracja, w której pracował specjalizowała się w owocach morza. Początkowo, jak przystało na „Irlandczyka z importu” wolne wieczory umilał sobie Guinnessem, aż do czasu kiedy kolega z pracy namówił go na ostrygi, do których zaproponował Sauvignon Blanc. Ten wieczór, jak podkreśla pan Leszek, miał ogromy wpływ na jego późniejsze życie. Nigdy nie zapomni wrażeń smakowych, jakie zrobiła na nim ta degustacja. Zaczął uczyć się nowych smaków, poznawać kolejne wina, a irlandzka whisky szybko zeszła na drugi plan. Trzy lata później wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. O dobre wino nie było wtedy tak łatwo, jak teraz, ale jako sobie radził. Podczas jednej z degustacji poznał kobietę swojego życia, przyszłą żonę. Połączyło ich pasja wina a sentyment do austriackiego Grüner Veltlinera został im na zawsze.
Wraz z poznawaniem bogactwa smaków i aromatów boskiego trunku rozbudzali w sobie marzenie o własnej winnicy. Po kilku latach decyzja zapadła, postanowili wyprowadzić się poza miasto i działać. Poszukiwania odpowiedniej działki zajęły dwa lata, ale zostały uwieńczone sukcesem – zakupem kilku hektarów położonych na pięknym, południowym stoku wzgórza koło Frysztaka.

Nazwa założonej w 2009 r winnicy pochodzi od wzgórza, na którym jest położona. Z winnicy od wschodu widać pasmo Czarnówki, będące częścią Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego. Na pierwszym planie, w odległości ok 1 km, wspaniale prezentuje się panorama Frysztaka. Z pozostałych stron winnica otoczona jest liściastymi lasami, przybierającymi najwspanialsze barwy jesienią, w czasie winobrania. Na powierzchni ok. 1 ha uprawianych jest tam kilka odmian przerobowych: na wina białe Johanniter, Solaris, Seyval Blanc, Hibernal, na czerwone Regent i Rondo. Po dwóch latach gospodarze doczekali się pierwszych plonów, powstały pierwsze i od razu udane wina. Każde z nich traktują specjalnie, każde jest dla nich wyjątkowe, dlatego nadają im wyjątkowe nazwy – zapożyczone od oryginalnych i nietuzinkowych instrumentów muzycznych. Już posypały się pierwsze medale dla win ze Sztukówki. Na II Galicyjskim Konkursie Win wino Lira Korbowa 2011 (odmiana Johanniter) zdobyło brązowy medal, a Harmonia Polska 2011 (Regent) dostała złoty.

Winiarska pasja coraz bardziej wciąga pana Leszka i jego żonę Kasię. Planują posadzenie drugiego hektara winnicy i wybudowanie winiarni z prawdziwego zdarzenia, a w przyszłości założenie gospodarstwa agroturystycznego. Enoturyści już są tam mile widziani, gospodarze proszą jednak o wcześniejszy kontakt i umówienie terminu wizyty. Oprócz zwiedzania winnicy i pełnych pasji rozmów z winiarzem, można liczyć na degustację wina i małą przekąskę. To kolejna winnica na Podkarpaciu, w której można już kupić wino.

Adres o kontakt

Winnica Sztukówka
Leszek Szczęch
Glinik Średni 153
38-130 Frysztak
tel. kom.: +48 605 539 422
e-mail: leszek@sztukowka.pl
www.sztukówka.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_sztukowka{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here