Winnica Zacisze

0
Winnica Zacisze
7dff099a65b026895942a872c251a542
Udostępnij:

W Trzcinicy, pierwszej w Polsce winiarskiej wiosce, jednego popołudnia odwiedzić możemy aż cztery winnice. Dojeżdżamy do nich tą samą drogą gminną. Po prawej stronie na szczycie wzniesienia zobaczymy kolejne starannie prowadzone rzędy winorośli. To winnica Zacisze.

Winiarska przygoda Pawła Szynala, właściciela winnicy Zacisze zaczęła się od wakacyjnych wypraw do południowych sąsiadów: Słowacji, Czech i na Węgry. Z podziwem obserwował także sukcesy Winnicy Golesz w Jaśle, w której był częstym gościem. Urzeczony pasją gospodarza postanowił sam spróbować i w 2003 r. założył własną winnicę. Zaczął od 15 arów ziemi, położonych w zacisznym miejscu, tuż obok domu, w którym mieszka ze swoją rodzinką. Nazwa winnicy narzucała się sama, piękne tereny, cisza, spokój, zacisze domowego ogniska. Posadził odmiany: Rondo, Regent, Leon Millot, Cascade, Aurora, Seyval Blanc, Bianca, Hibernal, Jutrzenka i kilka odmian deserowych. Dwa lata później pan Paweł mógł już pochwalić się pierwszym zrobionym przez siebie winem z własnych winogron. Od razu zyskały uznanie degustatorów, co zachęciło jeszcze bardziej winiarza do rozwijania swojej pasji. W 2012 winnica została powiększona do 80 arów.

Pan Paweł jest urzędnikiem, na razie winiarstwo to tylko jego pasja, ale w przyszłości chciałby razem z żoną prowadzić gospodarstwo enoturystyczne. A lokalizacja jest wręcz idealna, z dala od hałasu i ruchu ulicznego, miejsce z którego można podziwiać panoramę Pogórza i Beskidu Niskiego, a przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry. Sąsiedztwo „Karpackiej Troi” ściągającej do Trzcinicy tłumy turystów jest dodatkowym atutem.
Planując odwiedziny w winnicy Zacisze trzeba pamiętać o wcześniejszym umówieniu się z gospodarzem. Turyści mogą liczyć na zwiedzanie winnicy, degustację win i na zmówienie skromną przekąskę.

Adres i kontakt:

Winnica Zacisze
Paweł Szynal
38-207 Trzcinica 313
tel. kom.: +48 664 209 561
e-mail: p.szynal@bud-win.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_zacisze{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here