Winnica Cassiopeia

0
Winnica Cassiopeia
88431b5dd05b1e90847e42adef0f6769
Udostępnij:

Winnica znajduje się w Jastrzębiu Zdroju w dzielnicy Bzie Zameckie – dokładnie Bzie Górne. Jej właścicielem jest Krzysztof Niesłańczyk.

Krzewy rosną na terenie pochylonym w kierunku południowo- wschodnim, na glebie kategorii IV – ciężkiej; grupa granulometryczna – pył ilasty, na której do tej pory uprawiane były tradycyjnymi metodami zboża, ziemniaki, buraki, etc.

Data sadzenia winnicy: 15 maja 2010

Powierzchnia nasadzeń to jak na razie 4,5 ara, ale jeszcze w tym roku powiększona zostanie do 6 arów (325 krzewów). Krzewy rosną w kilkunastu rzędach ukierunkowanych północ-południe, rozstaw rzędów 1,80 m, krzewy w rzędzie co 1,0 m. Winnica jest na etapie formowania krzewów, które winiarz zamierza prowadzić w formie Guyota lub Casenave’a.

Uprawiane odmiany:

– Riesling – 75 krzewów
– Cabernet Dorsa – 100 krzewów
– Roter Traminer – 75 krzewów
– Regent – około 75 sztuk

To jest jak na razie całość planowanej uprawy z przeznaczeniem na wino gronowe, obecnie nie planuje się tam powiększać areału.

Krzysztof Niesłańczyk z uzyskanych winogron zamierza produkować wino o jak najwyższej jakości, stąd wybór szlachetnych odmian winorośli. – Pomimo ich wrażliwości na przemarzanie i choroby grzybowe postanowiłem zaryzykować w myśl zasady, że mogę nie mieć zbioru w każdym roku, ale jak już będzie dobry rok to może uda mi się osiągnąć coś większego niż wino stołowe – mówi winiarz. – Moja przygoda z winiarstwem rozpoczęła się około 10 lat temu od wnikliwego studiowania książki Pana Cieślaka „Domowy Wyrób Win” i na początek do przerobu korzystałem z własnych lub powierzonych wiśni, winogron (nieznanych odmian), żyta, itp. Dwa lata przed założeniem winnicy wpadł do głowy pomysł, żeby spróbować profesjonalnego prowadzenia winorośli i po odwiedzeniu kilku winnic w Polsce i przeczytaniu wielu stron książek i porad internetowych, a w końcu przy pomocy i dzięki uprzejmości jednego z wybitnych polskich prekursorów uprawy winorośli, którego wkład jest nieoceniony, zakupiłem sadzonki i posadziłem swoją pierwszą prawdziwą winnicę.

Adres i kontakt:

Winnica CASSIOPEIA
Krzysztof NIESŁAŃCZYK

Jastrzębie Zdrój 44-336
(dzielnica Bzie Zameckie)
dojazd od ul. Rolniczej,
tel. 600 897 424,
e-mail: k.nieslanczyk@op.pl
www.winnicacassiopeia.pl

1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here