Winnica Silesian

0
Winnica Silesian
Winnica Silesian to przedsięwzięcie trzech pokoleń rodziny Mazurków
Udostępnij:

Silesian to jedenastohektarowa winnica położona w sercu Dolnego Śląska, na przedgórzu Sudeckim, oddalona zaledwie pół kilometra od dawnego klasztoru cysterskiego i przylegających do niego winnic datowanym na początek XIV w.

To przedsięwzięcie trzech pokoleń rodziny Mazurków, którzy do swojej pracy podchodzą z ogromną pasją i zaangażowaniem. Wierzą, że doskonałe wino powstaje na winnicy, dlatego z wielką starannością pielęgnuje swoje winorośla.

Geneza nazwy Silesian łączy się zarówno z rodzinną historię, jak i tradycję regionu. Z założenia nazwa miała podkreślić głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, gdzie pierwsze wzmianki na ten temat sięgają XII w., jak również to, że rodzina Mazurków zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Z sześciu koni szybko zrobiło się stado, a dziś hodowla liczy sobie prawie 100 koni.

Winnica została założona w kwietniu 2016 roku. W ciągu tygodnia zostało zasadzonych 55 tys. winorośli 12 różnych odmian: Weisser Riesling, Roter Riesling, Johanniter, Seyval Blanc, Souvignier Gris, Solaris, Bianca, Jutrzenka, Hibernal, Cabernet Cortis, Rondo, Regent. 

Siedlisko znajduje się na południowo – zachodnim stoku, na wysokości 230 m.n.p.m.  Dominuje terroir granitowe mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i chrupkości tutejszych win. Geograficznie winnica położona jest w sercu Dolnego Śląska, na Przedgórzu Sudeckim oddalona 50 km od Wrocławia.

Na sukces Winnicy Silesian pracują trzy pokolenia rodziny Mazurków. Seniorka rodu  Ludwika Mazurek czuwająca nad dobrostanem winnicy, pomysłodawca i główny dowodzący Jarek od ponad 30 lat rolnik z pasji i zawodu oraz córki Marysia, która właśnie  wróciła ze studiów Wine  Industry Operations w Margaret River w Australii oraz Sonia wraz z narzeczonym Esbenem Madsen, którzy po 10 latach kształcenia się i pracy w Kopenhadze i Londynie poświęcili się pracy w winiarni.  Oprócz wkładu rodziny, nad najwyższą jakością win czuwa znany w Polsce, młody i utalentowany winiarz Michał Pajdosz z Winnicy Jakubów, a od niedawna  w roli konsultanta dołączył Matthias Schuch, winiarz z Saxoni, który w ostatnim przewodniku winiarskim został nazwany przez Hugh Johnsona wschodzącą gwiazdą niemieckiego winiarstwa.  Wszyscy tworzą zgrany team pracujący nad najlepszą jakością wina.  

Adres i kontakt:

Winnica Silesian
Bagieniec 20
58-140 Jaworzyna Śląska
tel.: 665 749 888
winnicasilesian@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię