Winnica Płochockich

Winnica Płochockich - Naszewinnice

0
15245

Winnica Płochockich położona jest w malowniczej dolinie rzeki Opatówki, we wsi Daromin gmina Wilczyce. Okolica obfituje w przepiękne wąwozy lessowe, tak charakterystyczne dla tego terenu, a widok rozleglej winnicy świetnie się w ten krajobraz wpisuje.

Barbara i Marcin Płochoccy swoją winiarską przygodę życia rozpoczęli w 2002 r. od założenia pierwszej winnicy w Gliniku Polskim koło Jasła. Trzy lata później kupili gospodarstwo rolne w Darominie w powiecie sandomierskim i winoroślą obsadzili 2,5 ha. Obecnie winnica zajmuje 4 ha, jest pierwszą w tej okolicy tak dużą winnicą i jedną z kilku pierwszych w Polsce, która w 2009 roku rozpoczęła oficjalną sprzedaż wina.

Winnica Płochockich to przedsięwzięcie rodzinne, które zrodziło się z miłości do winnego krzewu i wina, nastawione na produkcję autorskich win, oddających w jak największym stopniu charakter szczepów i potencjał siedliska. Uprawiane jest tam ok. 20 odmian winorośli, po to by wyselekcjonować najlepsze dla tego siedliska, m.in. Sibera, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Bianca, Seyval Blanc, Johanniter, Solaris, Muscat, Cabernet Cortis, Muskaris, Bolero.

Od roku 2012 Płochoccy prowadzą sprzedaż wina przy winnicy połączoną z degustacją oraz zwiedzaniem winnicy i piwnicy, ale tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Winiarze mają w planach przygotowanie pokoi gościnnych, przeznaczonych dla turystów, którzy będą odwiedzać ich gospodarstwo.

Winnica Płochockich to bez wątpienia czołówka polskiego winiarstwa, a tworzone przez nią wina wyróżniają się dużą kulturą winiarską. Potwierdzeniem są liczne nagrody i medale, które już zdobyły, a także życzliwe opinie degustatorów. Płochoccy są członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, uczestniczą w większości szkoleń, wyjazdów i spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie.

Adres i kontakt:

Winnica Płochockich
Barbara i Marcin Płochoccy
Daromin 2
27 – 612 Wilczyce
powiat sandomierski
tel. kom.: +48 504 012 189
e-mail:basia@winnicaplochockich.pl
www.winnicaplochockich.pl

Ewa Wawro

{gallery}galerie/winnica_plochockich{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię