Winnica Steinberg

1
Winnica Steinberg
9b12ce15495e42c004530d2e9007bac0
Udostępnij:

Winnica Steinberg zawdzięcza swoją nazwę pruskiej wsi założonej prawie 470 lat temu nad jeziorem Szóstak Duży w Powiecie Ełckim, obecnie noszącej nazwę Szczecinowo.

Ta część Pojezierza Ełckiego, zwana przez wzgląd na swoją charakterystyczną topografię polodowcową Mazurami Garbatymi, odznacza się szczególnymi walorami krajobrazowymi, ale również bardzo surowym klimatem z przeważającymi wpływami kontynentalnymi, a zatem z krótkim upalnym latem i długimi mroźnymi zimami. Występowanie kompleksów leśnych i licznych jezior łagodzi tylko w pewnym stopniu warunki klimatyczne; długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, silne wiatry zachodnie, północno-zachodnie oraz minimalne temperatury spadające nawet do -30°C czynią uprawę winorośli na tych terenach szczególnie trudną.

Właścicielami winnicy Steinberg są Bożenna i Leszek Chocian.

Winnica została założona w 2008 roku. Wina produkowane są w sposób tradycyjny z ręczną selekcją jagód. Jako pierwsze zabutelkowano w 2011 roku – Seyval Blanc & Bianca. Na winnicę składają się cztery małe parcele o łącznej powierzchni ok. 0,1 ha (350 krzewów), o wystawie południowej ze średnim nachyleniem 5%. Winorośl prowadzona jest w formie niskiego podwójnego Guyota (na wysokości 30cm).

Do roku 2012 robione były miody pitne , wina owocowe i warzywne oraz testowane były różne odmiany winorośli zakupione w e.sadzonka oraz w Winnicy Golesz. Na dzień dzisiejszy, na podstawie doświadczeń z poprzednich lat oraz ze względu na liczbę posiadanych sadzonek poszczególnych odmian, główny kierunek produkcji win gronowych będzie odbywał się następująco:

– wina białe wczesne: Solaris & Osceola Muscat (może z Siegerebe),
– wina białe późne: Seyval Blanc & Bianca (z dodatkiem Villarisa i Felicji),
– wina różowe (w fazie eksperymentu): Marechal Foch & Leon Millot (może z dodatkiem Adalmiiny i St.Pepin – w zależności od terminu dojrzewania),
– wina czerwone: Rondo & Regent (z dodatkiem Rebergera),
– wino w stylu porto: Frontenac.

Właściciele winnicy nastawiają się na wina smaczne, czasami ze względu na terminy dojrzewania, mogą być one mieszanką różnych odmian. Nie prowadzona jest sprzedaż win. Istnieją przyszłościowe plany na założenie gospodarstwa agroturystycznego.

Adres i kontakt:

Bożenna i Leszek Chocian
Winnica STEINBERG
Szczecinowo 20
19-330 Stare Juchy
tel. +48 697 555505
leszek.chocian@wp.pl

Współrzędne geograficzne wsi Szczecinowo 53.9667°N, 22.1667°E

Leszek Chocian

{gallery}galerie/winnica_steiberg{/gallery}

1 KOMENTARZ

  1. Winnica jest przepiekna ,a wlasciciele tej winnicy sa bardzo mili . Z wielka przyjemnoscia odwiedzam ta winnice jak i wlascicieli a spacer po tym ogrodzie to sama przyjemnosc , Pozdrawiamy was serdecznie i do zobaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here