Winnica Nastazin

0
Winnica Nastazin
cef09c4dc3d0d8d265ab7ea9482b510d
Udostępnij:

To już 10 lat jak powstała moja winnica! Położona jest na kolonii we wsi Nastazin, ok. 10 km od Maszewa w województwie zachodniopomorskim. Czyli teren trudny, choć z ciekawym mikroklimatem – sucho, mało opadów.

Obecnie zajmuje obszar ok 0,5ha. Pierwsze nasadzenia powstały z materiału szkółkarskiego pochodzącego od Pana Romana Myśliwca w 2003 roku. Były to odmiany Rondo i Kristaly.

Po kilu latach nawiązałem współpracę ze szkółką niemiecką i z niej właśnie, począwszy od 2007 roku pochodzi większość uprawianych w tej chwili odmian. Przydatność niektórych z nich odmian dla mojego siedliska okazała się niewystarczająca i po kilkuletnich testach musiałem z kilku zrezygnować, lub natura sama z nich zrezygnowała. Były to Calastra, Zweigelt, Blauerfruhburgunder, Domina, Dornfelder, Kerner, S.Laurent, Savignon Blanc oraz Chardonnay. Szansę jeszcze dostał Acolon.

W tej chwili główne odmiany na winnicy to Solaris i Kristaly z jasnych oraz Rondo, Regent i Cabernet Cortis z ciemnych odmian. W fazie testów jest jeszcze Gewurztraminer.

Rok 2007 to pierwszy rocznik w miarę udanego wina. Ku uciesze rodziny i przyjaciół powstało wino z odmian Rondo-Regent oraz Kristaly-Calastra.

W roku 2011 poddałem się ocenie i wysłałem wino rondo-regent 2010 na Konwent Polskich Winiarzy.

A oto jedna z ocen:

” Kupaż : rondo i regent. Soczyste wiśniowe, lekko pestkowe i świeże. Sporo nut owocowych i korzennych. Dość mięsiste, z dobrą kwasowością. W ustach wyrazista wiśnia, pestki, jeżyny (lekki aceton w tle). Nie ma może finezji, ale jest to wino konkretne, ma porządną, zwartą strukturę. Zważywszy na trudną lokalizacje winnicy – jest to solidne wykonanie” – vinisfera.pl/Mariusz Kapczyński

W roku 2009 poczyniłem niezbędne inwestycje w infrastrukturę. Powstał piękny budynek gospodarczy w którym urządzona została winiarnia wyposażona w konieczny sprzęt do przerobu i winifikacji winogron.

Główną uprawą w gospodarstwie jest plantacja borówki amerykańskiej, ale winnica była pierwszą pasją i tak pozostanie.

Adres i kontakt:

Winnica Nastazin
Waldemar Wysokiński
w.wysokinski@interia.pl
kom. +48 601 581 930

Waldemar Wysokiński

{gallery}galerie/winnica_nastazin{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here