Gwarantowana Jakość Wina – małopolscy winiarze wprowadzili certyfikacje

3
Gwarantowana Jakość Wina – małopolscy winiarze wprowadzili certyfikacje
96e5c789d9b8bf3a9e86699e2b445aec
Udostępnij:

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy z dniem 13. grudnia br.  wprowadziło System, Jakości GJW (Gwarantowana, Jakość Wina), a to oznacza restrykcyjny kodeks i certyfikacje tamtejszych win.

– Apelacja GJW jest symbolem, jakości i klasyfikacji wina, którego obecność na etykiecie gwarantuje pochodzenie wina z obszaru „Małopolskiego Regionu Winiarskiego” i gwarantuje, że wina oznaczone symbolem GJW posiadają certyfikacje nadaną przez Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy na wniosek Przewodniczącego KSNC (Komisji do spraw Nadzoru i certyfikacji GJW). Certyfikat GJW wydaje się po przeprowadzeniu audytów, szczegółowej analizy technicznej, oraz komisyjnej oceny wina. Ponadto wina muszą być wytworzone według surowych norm jakościowych, najwyższych standardów produkcji i sposobu upraw, określonych w Kodeksie GJW – informuje Zarząd MSW.

To nie pierwsza apelacja, którą ustanawiają polscy winiarze, jak zapowiadają regionalne środowiska winiarzy, wkrótce powstaną kolejne. – Pierwszym dokumentem powołującym zalążki apelacji była Karta Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły, której jestem współautorem, przyznawana od 2009 roku. Natomiast o prawdziwej apelacji możemy mówić dopiero po jej oficjalnym zarejestrowaniu, do czego właśnie przygotowują się winiarze z Sandomierza – Wojciech Bosak

Bez wątpienia to przełomowe i niezwykle istotne procesy zachodzące w naszym kraju. Ustanowienie i oficjalne zarejestrowanie apelacji, to dopiero początek trudnej drogi zmierzającej do utrzymania wysokiej jakości polskich win. Najtrudniejsze będzie konsekwentne przestrzeganie przyjętych norm i skrupulatne piętnowanie wszelkich oznak ich łamania przez nieuczciwych winiarzy. Ostro kibicujemy i trzymamy mocno kciuki za sukcesy wynikające z wprowadzenia certyfikacji.

– Będzie jakoś, będą sukcesy – podkreśla Rafał Stec, członek Zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – Stawiając na jakość mocno podnosimy poprzeczkę Mam nadzieję, że coraz częściej będziemy słyszeć dobre i polskie.

Ewa Wawro

3 KOMENTARZE

  1. Przepraszam ale ten kodeks zawiera bzdury…Maksymalna kwasowość ogólna 8g, a jak się robi musa który ma 9-11g/l, wina słodkie po 12g/l???Maksymalny plon związany jest z ilością krzewów na hektar. Jak ktoś ma 1000 sztuk i zbierze 7 ton, to trochę inaczej niż jak zbierze 7 ton z 7 tyś krzewów…Dodatkowo o apelacji w Polsce będzie można porozmawiać za 100-200 lat regularnej uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here