200 zgłoszonych winnic do ARR

0
200 zgłoszonych winnic do ARR
d29f0d8464ae634a0159c9d567754fce
Udostępnij:

Do 31 sierpnia br. winiarze zobowiązani są złożyć deklaracje o szacowanej ilości wina wyprodukowanego z tegorocznych zbiorów, do ARR wpłynęły pierwsze deklaracje.

Jak poinformowała nas Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencja Rynku Rolnego do dnia 8 sierpnia br. wpisano do ewidencji 197 producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na rok gospodarczy 2017/2018. – Informujemy, iż informacja ta nie zawiera danych ostatecznych ze względu na trwający proces uzupełnienia braków we wnioskach o wpis do ewidencji (3 szt.) złożonych do dnia 15 lipca 2017 r. – zaznacza pani rzecznik.

Poniżej dane z lat wcześniejszych:

r1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do 31 sierpnia 2017 r. winiarze zobowiązani są złożyć deklaracje o szacowanej ilości wina wyprodukowanego z tegorocznych zbiorów, do ARR wpłynęły pierwsze deklaracje. Poniżej statystyki dotyczące ilości wina wyprodukowanego w latach gospodarczych:

r2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statystyczny Polak w 2016 r. wypił nieco ponad 6 litrów wina, ale łącznie z winami owocowymi i cydrami. Jeśli chodzi o wina gronowe przyjmuje się, że było to ok. 3,5 litra na osobę.

Najwięcej winnic jest w południowej części Polski (województwa: lubuskie, dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie), ale dynamicznie rozwija się winiarstwo w województwach: lubelskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim, a winnice powstają nawet w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim czy mazowieckim.

Według ARR winnice zajmują powierzchnię ok. 222 hektary. Statystyki te nie uwzględniają jednak winnic, które nie zostały zgłoszone do ARR. Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis szacuje, że winnice w Polsce zajmują co najmniej 1000 hektarów. Takich statystyk nikt jeszcze do tej pory zrobił, można się jednak spodziewać, że lada dzień Unia Europejskiego będzie od nas tego wymagać.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here