Rodzaje win możliwe do uzyskania w polskich warunkach

0
Rodzaje win możliwe do uzyskania w polskich warunkach
acbf17dca076404b2078b0d4b135530d
Udostępnij:

W polskich warunkach możliwe jest uzyskanie całego szeregu win o różnorodnym charakterze. Dotychczasowe doświadczenia z różnych regionów przyniosły bardzo udane wina wytrawne białe i czerwone, a ostatnio także znakomite wina różowe. Ciekawie wypadały nieliczne dotąd próby uzyskania szlachetnych win słodkich – win późnego zbioru, win z podsuszonych winogron (w typie włoskich passito) i win lodowych – choć są to wina bardzo kosztowne w produkcji. Specjalnością Podkarpacia stały się świetne wina likierowe. Od paru lat w Polsce produkuje się też bardzo udane wina musujące.
Białe wina wytrawne. Z uwagi na warunki klimatyczne Polska jest predestynowana szczególnie do produkcji wysokiej klasy win białych. Są to zarówno lekkie, bezpretensjonalne wina do bieżącej konsumpcji, jak i ekstraktywne, często beczkowe wina do dłuższego starzenia. Polskie wina białe odznaczają się często wyrazistym aromatem, dobrym ekstraktem, świeżą kwasowością oraz sporym potencjałem dojrzewania. Stylistycznie są zazwyczaj podobne można uzyskać w wielu miejscach Polski. Zazwyczaj dobrze się one komponują z mącznymi, tłustymi daniami naszej kuchni.

Czerwone wina wytrawne. Wysokiej klasy wina czerwone tradycyjnie produkuje się w nieco cieplejszych regionach winiarskich, ale okazuje się, że można je uzyskać także w naszych warunkach. W porównaniu z winami białymi, uzyskanie dobrych win czerwonych wymaga wyższej dojrzałości winogron. Wszelkie niedojrzałe, „zielone” roślinne aromaty, które są dopuszczalne w wielu winach białych, w przypadku win czerwonych uważane są za wadę. Typowe polskie wina czerwone są stosunkowo lekkie, o przyjemnym owocowym aromacie, choć w ciepłych rocznikach i dobrych lokalizacjach uzyskuje się także znacznie cięższe, często beczkowe wina w stylu południowym

Wina różowe. W ostatnich latach dużą sensację wywołały świetne polskie wina różowe. Okazało się bowiem, że mamy doskonałe warunki do wyrobu takich właśnie win. Wina te produkuje się z tych samych ciemnych odmian winogron, które służą do wyrobu win czerwonych, przy czym nie muszą one tutaj uzyskać pełnej dojrzałości. Dlatego winnice w których nie najlepiej udają się wina czerwone coraz częściej decydują się na produkcję win różowych. Także w gorszych rocznikach lepiej jest wykorzystać nie w pełni dojrzale winogrona do uzyskania wysokiej klasy wina różowego, niż zrobić z nich kiepskie wino czerwone.

Szlachetne wina słodkie późnego zbioru. Szlachetne wina słodkie i półsłodkie wyrabia się z bardzo dojrzałych winogron, które osiągnęły znaczną zawartość cukru (250–350 g/l). Dotychczasowe doświadczenia pokazały możliwość produkcji takich win również w naszych warunkach, ale udaje się to tylko przy pogodnej, długiej jesieni. Opóźniony zbiór zawsze oznacza zmniejszenie wysokości plonów, dlatego wina słodkie (nie mówimy tu o winach dosładzanych!) są zwykle dużo droższe od podobnej klasy win wytrawnych.

Wina z podsuszanych winogron (tzw. „wina słomkowe”). W naszym klimacie łatwiej jest uzyskać wino słodkie z winogron, które były zebrane przy niższej dojrzałości a następnie zostały podsuszone na matach lub w ażurowych skrzynkach w przewiewnym, niezbyt ciepłym pomieszczeniu (np. na strychu). Ten tradycyjny sposób zwiększania koncentracji cukru w winogronach stosuje się przy produkcji win słodkich w wielu krajach (np. włosie vin santo). Niegdyś winogrona do suszenia rozkładano w stodołach na słomie, od czego wywodzi się tradycyjna nazwa „wino słomkowe”.

Wina lodowe. Są to zazwyczaj bardzo słodkie wina z naturalnie zmrożonych winogron, zebranych w temperaturze co najmniej –7°C. Ich produkcja wymaga specyficznych warunków klimatycznych, dlatego wina lodowe są produkowane na handlową skalę dosłownie w kilku krajach świata (Kanada, Niemcy, Austria). Wina takie udało się także kilkakrotnie uzyskać na południu Polski, jednak ich produkcja jest trudna i kosztowna.

Popularne wina słodkie i półsłodkie. Wina słodkie i półsłodkie dla mniej wybrednych konsumentów produkuje się zwykle słodząc wina wytrawne moszczem lub koncentratem gronowym (słodzenie wina cukrem z wyjątkiem win aromatyzowanych jest zabronione!) Jest to sposób o wiele tańszy, niż wyrób win późnego zbioru, win słomkowych, czy win lodowych, ale też nie są to wina dla wybrednych koneserów.

Wina likierowe. Są to słodkie wina białe i czerwone wzmacniane dodatkiem destylatu gronowego do mocy 15–22° (podobnie jak porto lub madera). Udaną próbę produkcji takich win podjęto dotąd na Podkarpaciu i tamtejsze wina likierowe często zdobywają medale na międzynarodowych konkursach. Zgodnie z przepisami wina likierowe można wyrabiać wyłącznie z winogron które osiągnęły co najmniej 205 g cukru/l.

Wina musujące. Wina musujące często produkuje się w najchłodniejszych regionach winiarskich, gdyż do ich wyrobu dobrze nadają się nie całkiem dojrzałe winogrona zawierające ok. 150 g cukru/l oraz wysoką kwasowość. Z takich właśnie win słynęła niegdyś Zielona Góra. W Polsce kilka winnic podjęło produkcje takich win wytwarzanych klasyczną metodą szampańską i w wielu przypadkach są to wina naprawdę wysokiej klasy. Jest to jednak technologia bardzo pracochłonna i wymagająca sporo czasu. Uzyskanie dobrego wina musującego wymaga co najmniej dwóch lat.

Wina aromatyzowane. Jest to napój uzyskiwany na bazie wina stołowego z dodatkiem destylatu, zazwyczaj słodzony cukrem, karmelem, miodem, lub koncentratem gronowym i aromatyzowany wyciągami z ziół i korzeni. Typowym przykładem win aromatyzowanych są wermuty.

Wojciech Bosak

Tekst jest wybranym fragmentem materiałów dydaktycznych przygotowanych dla uczestników rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here