Zasychanie szypułek gron

Zasychanie szypułek gron - Naszewinnice

1
10823
6fe1c589e796bff64c81da223cb0c48f
6fe1c589e796bff64c81da223cb0c48f

Mam problem z zamieraniem szypułek w gronach. Grona wyglądają ładnie do pewnego momentu. Później zamiast dojrzewać grono od dołu zaczyna zasychać, jagody zaczynają się marszczyć i są kwaśne jak ocet. Początkowo ten problem występował tylko na Jutrzence i Reginie. Teraz mam na całej winnicy i z roku na rok jest coraz gorzej. Robiłem badanie gleby standardowe i szczegółowe. Robiłem badanie liści. Stosowałem się do zaleceń. Niestety nic to nie pomaga.

Ryszard Rejowski

Zamieranie (zasychanie) szypułek gron może wystąpić z dwóch powodów:

1. fizjologiczny – znany od dawna w winnicach europejskich. Zaczyna się pojawianiem na szypułkach małych owalnych plamek, które stopniowo się zwiększają. Plamki mają barwę czarną, brązową lub złocistobrązową, o ostro zarysowanych brzegach. Gdy plamki się rozszerzą na całym obwodzie szypułki, następuje jej zamieranie. Zasychanie szypułek występuje najczęściej na początku dojrzewania winogron, przy zawartości cukru ok. 10%. Zmianami towarzyszącymi są objawy niedoboru magnezu na liściach. Niska zawartość tego makroelementu może być jednym z czynników pogłębiającym zasychanie szypułek. Innym czynnikiem sprzyjającym to chłodny i wilgotny okres pogody, który nastąpi bezpośrednio po czasie ciepłym i suchym. Należy zwrócić także uwagę na właściwy stosunek K:Mg i K:Ca. Są oczywiście odmiany bardziej, lub mniej podatne na zasychanie szypułek. Na przykład bardzo podatną odmianą jest kanadyjska odmiana deserowa Festivee.

2. szara pleśń – daje podobną szkodliwość atakując szypułki, które stopniowa zamierają. Różnica polega na tym, że początkowe plamki mają kształt nieregularny, przypadkowy, o granicach niewyraźnych (rozmytych). Na zaatakowanych szypułkach występują charakterystyczne dla szarej pleśni zarodniki konidialne.

Podsumowując, powodem zasychania szypułek gron jest głównie powód fizjologiczny związany z niektórymi odmianami, ale bardzo często jest on potęgowany niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i glebowymi. Po zapoznaniu się z wynikami analizy gleby, mógłbym postawić bardziej precyzyjną diagnozę.

Roman Myśliwiec

Janusz Mazurek

Janusz Mazurek – absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni oraz wykładowca na kursach „Inspektora Nadzoru Prac w Drzewostanie” „Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni” oraz „European Tree Technician”. Jest również wykładowcą w zakresie ochrony i nawożenia winorośli na studiach podyplomowych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Zielonogórski i Podkarpacką Akademię Wina. W roku 2017 ukazała się jego książka “Ochrona winorośli”. Jest to pierwsza pozycja w Polsce w całości traktująca o ochronie winorośli. Jest również współautorem pierwszej części książki “Winorośl i Wino. Wiedza i Praktyka”.

Dr inż. Janusz Mazurek prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa w ochronie i nawożeniu roślin ogrodniczych. W trakcie swojej działalności współpracował z wieloma renomowanymi firmami jak Scotts (obecnie ICL), Target, Substral, Koppert czy wreszcie Bayer Crop Science. W trakcie współpracy z firmą Bayer nadzorował i wykonywał badania rejestracyjne środków ochrony roślin dla działu Bayer Enironmental Science. W latach 2012-2013 nadzorował ochronę i nawożenie na plantacji 850 ha warzyw a w latach 2015-2019 na 40 ha plantacji truskawek. Konsultował również ochronę roślin ozdobnych w firmie Vitraflora i Plantpol. Obecnie doradza przede wszystkim na winnicach.

W ramach swojej działalności przygotował również wiele ekspertyz, opinii i raportów w zakresie zdrowotności roślin przygotowywanych dla Zarządów Zieleni Miejskiej, Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin i firm prywatnych. Pracuje także w Palmiarni w Lubiechowie nadzorowanej przez Zamek w Książu (w niepełnym wymiarze) oraz kontroluje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum w Wojsławicach – filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautor opracowania "Profilaktyka ochrony drzew miejskich przed chorobami. Zalecenia bio-asekuracji” oraz autor licznych opracowań dotyczących ochrony i nawożenia roślin przygotowywanych dla czasopism branżowych takich jak „Szkółkarstwo”, „Hasło Ogrodnicze” „Owoce, Warzywa, Kwiaty” i „Zieleń Miejska”.
Zapraszamy na stronę Klinika roślin

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. Byliśmy, próbowaliśmy Hibernal 2011, pycha. Miejsce ze wszech miar urocze jak i Gospodarze, cisza, przyroda i komfort zamieszkania. Zal było wyjeżdżać.Polecamy miłośnikom ciszy i spokoju oraz pięknej przyrody. W pobliżu ciekawe obiekty i miejsca . 😆

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię