Zasychanie szypułek gron

1
Zasychanie szypułek gron
6fe1c589e796bff64c81da223cb0c48f
Udostępnij:

Mam problem z zamieraniem szypułek w gronach. Grona wyglądają ładnie do pewnego momentu. Później zamiast dojrzewać grono od dołu zaczyna zasychać, jagody zaczynają się marszczyć i są kwaśne jak ocet. Początkowo ten problem występował tylko na Jutrzence i Reginie. Teraz mam na całej winnicy i z roku na rok jest coraz gorzej. Robiłem badanie gleby standardowe i szczegółowe. Robiłem badanie liści. Stosowałem się do zaleceń. Niestety nic to nie pomaga.

Ryszard Rejowski

Zamieranie (zasychanie) szypułek gron może wystąpić z dwóch powodów:

1. fizjologiczny – znany od dawna w winnicach europejskich. Zaczyna się pojawianiem na szypułkach małych owalnych plamek, które stopniowo się zwiększają. Plamki mają barwę czarną, brązową lub złocistobrązową, o ostro zarysowanych brzegach. Gdy plamki się rozszerzą na całym obwodzie szypułki, następuje jej zamieranie. Zasychanie szypułek występuje najczęściej na początku dojrzewania winogron, przy zawartości cukru ok. 10%. Zmianami towarzyszącymi są objawy niedoboru magnezu na liściach. Niska zawartość tego makroelementu może być jednym z czynników pogłębiającym zasychanie szypułek. Innym czynnikiem sprzyjającym to chłodny i wilgotny okres pogody, który nastąpi bezpośrednio po czasie ciepłym i suchym. Należy zwrócić także uwagę na właściwy stosunek K:Mg i K:Ca. Są oczywiście odmiany bardziej, lub mniej podatne na zasychanie szypułek. Na przykład bardzo podatną odmianą jest kanadyjska odmiana deserowa Festivee.

2. szara pleśń – daje podobną szkodliwość atakując szypułki, które stopniowa zamierają. Różnica polega na tym, że początkowe plamki mają kształt nieregularny, przypadkowy, o granicach niewyraźnych (rozmytych). Na zaatakowanych szypułkach występują charakterystyczne dla szarej pleśni zarodniki konidialne.

Podsumowując, powodem zasychania szypułek gron jest głównie powód fizjologiczny związany z niektórymi odmianami, ale bardzo często jest on potęgowany niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i glebowymi. Po zapoznaniu się z wynikami analizy gleby, mógłbym postawić bardziej precyzyjną diagnozę.

Roman Myśliwiec

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię