Nasze kolejne „dziecko” wydawnicze – „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka”

0
Nasze kolejne „dziecko” wydawnicze – „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka”
d2ba94f3222b824cf3568813b993f00a
Udostępnij:

Z nieskrywaną przyjemnością mówię o książce, którą Fundacja Galicja Vitis wypuściła właśnie na rynek wydawniczy. „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka – cz.1”. Ciąg dalszy już niebawem.

12 lat temu w jednej z moich książek, o tym samym tytule “Winorośl i wino”, napisałem: „Moje wieloletnie próby wskazują na to, że także w chłodniejszym dla winorośli, polskim klimacie, możliwe jest wyprodukowanie wina dobrej jakości, które można korzystnie sprzedać.” Dzisiaj już wiemy na ten temat o wiele więcej. Od 2009 roku winiarstwo polskie systematycznie się rozwija i w 2017 roku mieliśmy już 200 winiarzy, którzy zadeklarowali zamiar produkcji i sprzedaży wina. Równolegle w różnych rejonach Polski intensywnie rozwija się turystyka winiarska. Wiele polskich win, zwłaszcza białych, od kilku lat zdobywa liczne medale na konkursach winiarskich, również zagranicznych. Stałej, choć powolnej poprawie, ulegają dotyczące wina skomplikowane regulacje administracyjno-prawne. Wydaje się także, że za szybkim tempem rozwoju polskiego winiarstwa, nadąża branżowa edukacja. Dowodem jest choćby bogata i kompleksowa oferta programowa Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, mieście uważanym za stolicę współczesnego polskiego winiarstwa. Niniejsza publikacja jest dla mnie także konkretnym i miłym dowodem, że zdjęty już został ze mnie “obowiązek” publikowania kolejnych wydań książek o uprawie winorośli i wyrobie wina. Moje wcześniejsze książki, dość skromne w zakresie winiarskiej wiedzy, były na tamte czasy zupełnie wystarczające. Obecnie potrzebna jest jednak wiedza bardziej szczegółowa, potwierdzona w praktyce i poszerzona o ważne okołowiniarskie tematy, np. enoturystykę, ekonomikę, marketing, prawo winiarskie. Dzisiaj każda z tych dziedzin ma już w Polsce swoich specjalistów, których wiedza jest wystarczająco głęboka, przez co bardziej dostosowana do wymagań obecnych winiarzy. I to oni są w naszej publikacji autorami poszczególnych rozdziałów.

Niniejsza publikacja jest najlepszym dowodem na niezwykle obszerny i szybko rosnący zakres winiarskich tematów. Już samo rozszerzenie tytułu do „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka” mówi za siebie. Początkowo miała to być jednak książka, zawierająca skrócone kompendium dotychczasowej wiedzy winiarskiej. Szybko jednak się okazało, że musiałaby mieć objętość 500-600 stron, a to jak na jeden podręcznik trochę za dużo. Sensowne było więc podzielenie książki na dwie części. Przekazywana teraz Państwu pierwsza z nich poświęcona jest głównie prowadzeniu winnicy, a tematem przewodnim drugiej będzie produkcja wina. W obu częściach zasadnicze zagadnienia obudowane są rozdziałami uzupełniającymi, jak historia, systematyka winorośli, marketing, enoturystyka, sztuka degustacji, prawo winiarskie. Jak nam ta wiedza będzie w dalszym ciągu “puchnąć”, zwłaszcza, że nie chcemy rezygnować z licznych kolorowych ilustracji, to wcale nie jest wykluczone, że powstanie jeszcze trzecia część pracy. Pozwólcie jednak Państwo, że nie będziemy przedwcześnie o tym decydować.

Roman Myśliwiec

Więcej o książce i zasadach dystrybucji tutaj:     „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka – cz. 1” – wiosenny hit wydawniczy już w sprzedaży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here