Jancis Robinson, jedna z najbardziej rozpoznawalnych znawczyń wina na świecie odwiedziła niedawno Polskę. Przyleciała na zaproszenie Magazynu Czas Wina, który przyznał jej tytuł Człowiek Roku 2016. W ramach bogatego programu pobytu miała okazję degustować wybraną specjalnie dla niej przez redakcję kolekcję polskich win.
Jej relacja, zawierająca także notki degustacyjne i oceny polskich win, ukazała się właśnie w portalu jancisrobinson.com pod tytułem „Wines with Real Polish”. Wśród wyróżnionych mocną 16 punktową oceną znalazły się: Winnica Golesz, Feromer 2011, Winnica Miłosz Pinot Noir 2014, Winnica Pałac Mierzęcin Riesling 2015, Winnica Płochockich Inspira Volcano 2013, Winnica Turnau Riesling 2015 i Winnica Wieliczka Merlot 2015.
Pełny tekst artykułu jest dostępny tutaj: jancisrobinson.com (dostęp płatny).
Tekst na temat pobytu w Polsce i wręczenia tytułu Człowiek Roku magazynu „Czas Wina” ukazał się także w cotygodniowym felietonie w „The Financial Times”.
Można dyskutować na temat merytorycznych informacji o polskim winie zawartych w relacjach Jancis Robinson, popełniła kilka istotnych pomyłek, wypaczając częściowo rzeczywisty obraz polskiego winiarstwa. Pytanie skąd się te błędy wzięły jest chyba nie na miejscu, choć można by zapytać, kto i w jakiej formie przekazywał dziennikarce stosowne informacje. Nie bez znaczenia był tu zapewne także fakt, że był to krótki pobyt i napięty program wizyty. Nie ulega jednak wątpliwości, że to co napisała jest ogromną promocją polskiego winiarstwa w świecie. I wypada gorąco podziękować! Podziękowania rzecz jasna należą się także dla redakcji Magazynu Czas Wina, bo to dzięki ich inicjatywie Jancis Robinson gościła w Krakowie.
Ewa Wawro
Jancis Robinson, jedna z najbardziej rozpoznawalnych znawczyń wina na świecie. W 1984 roku otrzymała – jako pierwsza osoba spoza handlowej branży winiarskiej – tytuł Master of Wine, zaś w 2003 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Redagowany przez nią The Oxford Companion to Wine od lat stanowi najważniejszy punkt odniesienia dla piszących o winie. W roku 2016 umieściła w nim notkę o polskich winach (przygotowaną przez redaktora magazynu „Czas Wina” Wojciecha Gogolińskiego), wprowadzając tym samym polskie winiarstwo do światowego obiegu informacji. Jej słynny Kurs wiedzy o winie polecany jest jako jeden z najlepszych podręczników. W 2012 roku wraz z Jose Vouillamozem i Julią Harding wydała monumentalne dzieło Wine Grapes opisujące 1368 odmian winorośli używanych do produkcji wina. Jest także – wraz z Hugh Johnsonem – współautorką wielokrotnie wznawianego Wielkiego atlasu świata win.
Od lat jest stałą felietonistką w „The Financial Times” oraz w wielu czasopismach winiarskich – również magazynu „Czas Wina”. Prowadzi bardzo popularną stronę internetową JancisRobinson.com, a także doradza w doborze win dla piwnic królowej Elżbiety II.