Poręba: Obecne przepisy w Polsce krępują rozwój winiarstwa na Podkarpaciu”

0
Poręba: Obecne przepisy w Polsce krępują rozwój winiarstwa na Podkarpaciu”
9fadb6d3e28e2be47da4c87e012c5962
Udostępnij:

Podczas ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata na temat przyszłości sektora wina w Unii Europejskiej. Europoseł Tomasz Poręba wezwał unijnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa o przegląd istniejących w naszym kraju przepisów dotyczących sektora winiarskiego. W opinii Poręby znacznie ograniczają one rozwój sektora winiarskiego w Polsce i na Podkarpaciu.
Debata dotyczyła przyszłości unijnego sektora winiarskiego po reformie wspólnej organizacji rynków wina z 2008 roku niedawnej reformie Wspólnej Polityki Rolnej. W trakcie debaty Poręba przypomniał, że wina nie są jedynie domeną południowej oraz zachodniej Europy i przekonywał, iż także podkarpackie wina zyskały już uznanie na europejskim rynku, o czym świadczył chociażby sukces, jakim była ich degustacja zorganizowana kilka lat temu w Parlamencie Europejskim.

Europoseł PiS zaapelował również do Daciana Ciolosa, unijnego komisarza ds. rolnictwa, o zmiany legislacyjne, które ułatwią polskim winiarzom prowadzenie ich działalności.

Udało się wiele zmienić jeśli chodzi o winiarstwo w Polsce, jednakże wciąż obowiązują zapisy, które nie pozwalają winiarzom m.in. na Podkarpaciu rozwijać swojej działalności. Dlatego bardzo pana Komisarza proszę, aby w kontekście tej debaty jak również przyszłych działań Komisji przyjrzeć się przepisom, które w moim przekonaniu w sposób jednoznaczny krępują rozwój winiarstwa w moim kraju – powiedział Poręba.

Tomasz Poręba zwrócił się także w tej sprawie do Komisji Europejskiej z interpelacją i zapytaniem na piśmie.

dr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię