Wino bez banderoli – fakty i mity

0
Wino bez banderoli – fakty i mity
88f8f2b43d0833f0d7a890636dcf72fe
Udostępnij:

Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, iż Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win. Projekt ma być gotowy do końca roku tak, aby w pierwszym kwartale przyszłego roku rozporządzenie weszło w życie. Nie oznacza to jednak, że banderole miały zniknąć już 1 stycznia 2018 roku.

 

Temat wyjaśnia Radosław Froń.

Prawdziwe dziennikarstwo upada pod naporem mediów, rządnych jedynie sensacyjnych „newsów”. Ofiarą tabloidyzacji jest oczywiście rzetelny przekaz informacyjny, który w kwestiach tak wrażliwych jak prawo może doprowadzić do niemałego zamieszania. Kilka dni temu świat rynków alkoholowych zelektryzowała informacja o planach zniesienia obowiązku banderolowania wina. W ciągu kilkunastu godzin, dziesiątki internetowych portali utworzyły niezliczone kopie niemalże tej samej informacji prasowej, opatrując je swoimi komentarzami. Przyszło nam zatem raz kolejny rozliczyć się z tym chaotycznym, informacyjnym szumem.

ISTOTA PROBLEMU

Nie można się nie zgodzić, iż Polska w zakresie akcyzy jest skansenem Europy i daje popis zaściankowości stosując przestarzały i co niezwykle istotne, kosztowny systemu kontroli opłat akcyzowych. Papierowe znaki potwierdzające zapłacenie akcyzy, nie tylko nie spełniają przypisywanej im roli, ale są dodatkowo poważnym obciążeniem dla przedsiębiorców, a w szczególności dla małych i średnich firm. Ograniczają konkurencję i sztucznie zawyżają ceny dobrej jakości win w Polsce. Celem zapowiadanych zmian jest zmniejszenie barier wejścia na rynek małych, niezależnych, polskich przedsiębiorców oraz zwiększenie konkurencyjności a co za tym idzie obniży ceny i zwiększenie dostępności dobrej jakości win (nie mówcie tego PARPA :P). Zważywszy na zapowiadane równocześnie zaostrzenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, nasz ustawodawca pozostaje jak zawsze konsekwentny i spójny, co jedną ręką daje, drugą znów odbiera.

CO SIĘ WYDARZYŁO?

W ostatni czwartek (9 listopada 2017 roku) podczas wspólnej konferencji Warsaw Enterprise Institute i Ministerstwa Rozwoju, padła oficjalna deklaracja wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, zapowiadająca zniesienie w najbliższym czasie obowiązku banderolowania win. Ta przełomowa zapowiedź jest niewątpliwie efektem pracy organizacji reprezentujących przedsiębiorców, w tym importerów wina, takich jak WEI czy Stowarzyszenie Importerów Dystrybutorów Wina, oraz przedstawionych przez te organizacje postulatów zmian.

Cały artykuł na paragrafwkileiszku.pl

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię