Wino bez banderoli – fakty i mity

0
Wino bez banderoli – fakty i mity
88f8f2b43d0833f0d7a890636dcf72fe
Udostępnij:

Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, iż Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win. Projekt ma być gotowy do końca roku tak, aby w pierwszym kwartale przyszłego roku rozporządzenie weszło w życie. Nie oznacza to jednak, że banderole miały zniknąć już 1 stycznia 2018 roku.

 

Temat wyjaśnia Radosław Froń.

Prawdziwe dziennikarstwo upada pod naporem mediów, rządnych jedynie sensacyjnych „newsów”. Ofiarą tabloidyzacji jest oczywiście rzetelny przekaz informacyjny, który w kwestiach tak wrażliwych jak prawo może doprowadzić do niemałego zamieszania. Kilka dni temu świat rynków alkoholowych zelektryzowała informacja o planach zniesienia obowiązku banderolowania wina. W ciągu kilkunastu godzin, dziesiątki internetowych portali utworzyły niezliczone kopie niemalże tej samej informacji prasowej, opatrując je swoimi komentarzami. Przyszło nam zatem raz kolejny rozliczyć się z tym chaotycznym, informacyjnym szumem.

ISTOTA PROBLEMU

Nie można się nie zgodzić, iż Polska w zakresie akcyzy jest skansenem Europy i daje popis zaściankowości stosując przestarzały i co niezwykle istotne, kosztowny systemu kontroli opłat akcyzowych. Papierowe znaki potwierdzające zapłacenie akcyzy, nie tylko nie spełniają przypisywanej im roli, ale są dodatkowo poważnym obciążeniem dla przedsiębiorców, a w szczególności dla małych i średnich firm. Ograniczają konkurencję i sztucznie zawyżają ceny dobrej jakości win w Polsce. Celem zapowiadanych zmian jest zmniejszenie barier wejścia na rynek małych, niezależnych, polskich przedsiębiorców oraz zwiększenie konkurencyjności a co za tym idzie obniży ceny i zwiększenie dostępności dobrej jakości win (nie mówcie tego PARPA :P). Zważywszy na zapowiadane równocześnie zaostrzenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, nasz ustawodawca pozostaje jak zawsze konsekwentny i spójny, co jedną ręką daje, drugą znów odbiera.

CO SIĘ WYDARZYŁO?

W ostatni czwartek (9 listopada 2017 roku) podczas wspólnej konferencji Warsaw Enterprise Institute i Ministerstwa Rozwoju, padła oficjalna deklaracja wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, zapowiadająca zniesienie w najbliższym czasie obowiązku banderolowania win. Ta przełomowa zapowiedź jest niewątpliwie efektem pracy organizacji reprezentujących przedsiębiorców, w tym importerów wina, takich jak WEI czy Stowarzyszenie Importerów Dystrybutorów Wina, oraz przedstawionych przez te organizacje postulatów zmian.

Cały artykuł na paragrafwkileiszku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here