Ciągniki do winorośli na start

0
Ciągniki do winorośli na start
1a956c46450e1847584fd382f605b0a6
Udostępnij:

Winnica to specyficzny rodzaj uprawy, wymaga więc specjalistycznego sprzętu. Podstawową maszyną wykorzystywaną w winnicach jest ciągnik do winorośli.

 Ciągnik do pracy w winnicy musi być wąski i zwrotny, a przy tym stabilny, by móc swobodnie przemieszczać się między rzędami upraw, zawracać na ograniczonej przestrzeni, nierzadko w terenie pagórkowatym. Innym rodzajem pojazdu stosowanym w takich uprawach jest ciągnik szczudłowy – traktor o wyjątkowo dużym promieniu kół i prześwicie, zdolny do przejeżdżania ponad rzędami upraw.

Do głównych producentów ciągników do winorośli należą Same, John Deere, Fendt, New Holland, Kioti, Landini, i McCormick. Obecna jeszcze niedawno na rynku marka Goldoni została przejęta przez chiński Lovol. Choć produkcja trwa nadal w tej samej fabryce, ciągniki są teraz sprzedawane pod marką Arbos. Jej polski dystrybutor Korbanek zaprezentował właśnie najnowsze modele na targach Agro Show w podpoznańskich Bednarach.

Ciągniki do winorośli regularnie uczestniczą w dorocznym konkursie dla producentów Ciągnik Roku. . Jest on organizowany przez zespół europejskich czasopism rolniczych, a jury składa się z dziennikarzy reprezentujących każde z nich. Kilkanaście ciągników nominowanych do finału zostaje ogłoszonych latem, a w listopadzie następuje rozstrzygnięcie wyników, odbywające się na największych w danym sezonie targach rolniczych. Jedną z kategorii tego konkursu jest Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny, przeznaczony właśnie dla traktorów do winnic, sadów, terenów górskich itp. W tym roku startują w niej trzy pojazdy: Antonio Carraro TTR 7600 Infinity, Landini Rex 4-120 GT i Same Frutteto CVT 115 S.

Do ogłoszenia wyników Ciągnika Roku 2019 pozostało już niewiele czasu – nastąpi ono na targach EIMA w Bolonii, które odbędą się w dniach 7-11 listopada. Każdy z wymienionych traktorów ma także szansę na nagrodę za wzornictwo – Złoty Ciągnik za Design.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię