Na czele wciąż Podkarpacie i Małopolska

0
Na czele wciąż Podkarpacie i Małopolska
c435ffd4918b356927e6ff03a359e0db
Udostępnij:

Najwięcej winnic jest na Podkarpaciu i w Małopolsce, na trzecim miejscu jest województwo lubuskie, dalej dolnośląskie.  Ale winorośl ekspansywnie zdobywa całą Polskę.

W tym roku 200 producentów wina wpisanych zostało do ewidencji Agencji Rynku Rolnego. Najwięcej winiarzy sprzedających wino jest w województwach podkarpackim i małopolskim (po 30), tuż za jest lubuskie (28) i dolnośląskie (22). Powierzchnia ich winnic zajmuje łącznie 328 hektarów

Poniższa tabela przedstawia stan na 16.08.2017 r.

tabela producenci województwa

W 2009 r. , kiedy to rok wcześniej polskie prawo zniosło składy podatkowe i obowiązek posiadania własnego laboratorium w przetwórni, legalną sprzedaż wina zgłosiło 26 winiarzy. Z roku na rok było ich coraz więcej, w ubiegłym 151, w tym roku 200.

Szczegółowe statystyki zobaczyć można tutaj:  200 zgłoszonych winnic do ARR

Oceniając statystyki ARR widać, że winiarstwo w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija i „zdobywa” nowe województwa. Praktycznie nie ma już regionu w Polsce, gdzie nie uprawia się winorośli. Pamiętajmy o tym, że podane wyżej statystyki ujmują tylko zarejestrowane w ARR winnice. Według szacunków Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis łączna liczba wszystkich winnic w Polsce sięgać może nawet 1200, w tym zarówno tych kilkunasto- czy kilkuhektarowych, jak i tych kilkuarowych, przydomowych. Winnice w Polsce zajmują co najmniej 1000 hektarów. Przynajmniej połowa z nich planuje w przyszłości sprzedaż wina, tymczasem przyjmuje enoturystów, oprowadza po winnicy i oferuje degustacje produkowanych win na miejscu w winnicy.

Jak już podkreśliłam to tylko szacunkowe statystyki, oparte o wnikliwe obserwacje, analizy rynku wina, zainteresowanie się enoturystów lokalnymi ofertami, udział winiarzy w cyklicznych imprezach winiarskich, nie tylko ogólnopolskich i branżowych, jak Konwent Polskich Winiarzy, ale także regionalnych. Szczegółowych statystyk nikt jeszcze do tej pory  nie zrobił, można się jednak spodziewać, że lada dzień Unia Europejskiego będzie od nas tego wymagać.

Statystyczny Polak w 2016 r. wypił nieco ponad 6 litrów wina, ale łącznie z winami owocowymi i cydrami. Jeśli chodzi o wina gronowe przyjmuje się, że było to ok. 3,5 litra na osobę.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here