Tropikalny klimat w Polsce? Na to wygląda!

7
Tropikalny klimat w Polsce? Na to wygląda!
356ecf74a889b7f7265d645375aae6ce
Udostępnij:

Na odmianie Leon Millot pojawiły się korzenie powietrzne kojarzone z uprawą winorośli w rejonach tropikalnych i szklarniach. Takie zjawisko zaobserwowano w Winnicy Ewy w Jaśle. Czy to odosobniony przypadek i o czym świadczy? Na to pytanie na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.

Zjawisko, które zaobserwowano w jasielskiej winnicy obrazują opublikowane przez nas zdjęcia. Korzenie powietrzne pojawiły się na odmianie Leon Milot, na wysokości 140 cm od ziemi, na sznurze stałym tzw. formy „na wysokim prowadzeniu”.

– Spotkałem się już z tego typu korzeniami, ale zdecydowanie w niewielkiej odległości od powierzchni gleby. Najczęściej pojawiają się przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze – mówi prekursor polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec. – Na tej wysokości powyżej ziemi mogą występować na pniach lub ramionach odmian o silnym, ekspansywnym wzroście, ale jednak w warunkach sprzyjających, czyli zbliżonych do tropikalnych. Zbyt sucha gleba też może być powodem takiej reakcji rośli. Przyznam, że tak wysokiego usytuowania już dawno nie widziałem.

W ten sam sposób zinterpretował to zjawisko Janusz Mazurek, specjalizujący się w ochronie winorośli.

Zjawisko jest opisywane w literaturze enologicznej jakkolwiek jego występowanie częściej kojarzone jest z uprawą winorośli w rejonach tropikalnych i szklarniach – komentuje Janusz Mazurek. – Przyjmuje się, że jest to mechanizm adaptacji winorośli do przeciwdziałania zarówno suszy jak i zalaniu oraz innych mniej znanych odpowiedzi na warunki środowiska. Nie jest natomiast wyjaśnione znaczenie tego zjawiska w warunkach klimatu chłodnego choć przyjmuje się, że czynnikiem który prowadzi do pojawiania się korzeni powietrznych mogą być przymrozki. Również nietypowe warunki bardzo wysokiej wilgotności i temperatury mogą wzbudzać taką reakcję. Może więc tegoroczne dwa tygodnie tropikalnej pogody miały znaczenie.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/korzenie_powierzchowne{/gallery}

7 KOMENTARZE

  1. Hej! Na mojej winnicy korzenienie powietrzne pojawiły się maksymalnie na wysokości 20cm. Czyli również tropikalna północ Polski (Okonek) oczywiście na Leonie

  2. Ja obawiam się, że to nic dobrego i zwyczajnie silna roślina walczy o przetrwanie.Podejrzewam jakieś uszkodzenie przewodzenia między korzeniami a „górą” krzewu.Mam co najmniej trzy podejrzenia. Miałem tak samo kilka lat temu. U mnie były to uszkodzenia herbicydem. Wszystkie te krzewy niestety padły. Pozdrawiam

  3. 30 lat temu to można było pomarzyć o sensownej uprawie winogron.Wtedy to nawet wymarzanie było dość częste i nikt masowo nie uprawiał winogron w Polsce.Teraz to nawet arbuzy masowo uprawiają nawet na północy Polski.

    • Czerwiec 2020 korzenie napowietrzne na: Marechal Foch , Einsett Sedless, Iza Zaliwska. Wyskości od 60 cm do 140 cm. Wszystkie korzenie na starym wieloletnim drewnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here