Żyzność gleby i odżywianie winorośli

0
Żyzność gleby i odżywianie winorośli
8212207f146778f83156ffc204ca380c
Udostępnij:

Nawożenie winnicy podczas sobotniego wykładu oraz stosowanie środków ochrony roślin w niedzielę – to tematy, jakimi zajmowali się uczestnicy ósmego weekendowego zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez PAW w Jaśle.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadził dr Janusz Mazurek.

Sobotnie zajęcia wykładowca poświęcił omówieniu od czego zależy żyzność gleby, jak o nią prawidłowo dbać i jaką rolę w uprawie winorośli odgrywa nawożenie.

– Rola zarówno środków ochrony roślin jak i prawidłowego nawożenia jest tutaj niezmiernie ważna. Bez prawidłowo prowadzonej ochrony praktycznie nie uda się uzyskać odpowiedniej jakości plonu, nadającego się do produkowania dobrej jakości wina. Równie ważną rolę w prowadzeniu winnicy odgrywa nawożenie: dobór nawozów i technologia ich podawania. Wzajemne relacje między poszczególnymi składnikami pokarmowymi, w bardzo istotny sposób wpływają na to, o jakich parametrach jakościowych otrzymujemy potem wino – mówi dr Janusz Mazurek.

Drugiego dnia zjazdu, podczas zajęć praktycznych w winnicy, J. Mazurek wyszukał i pokazał kursantom niezauważalne dla niewprawnego oka pierwsze objawy chorób i szkodników winorośli. Przy okazji zrobił małą powtórkę z wcześniejszych zajęć, na których omawiał właściwe zastosowanie środków ochrony roślin.

Przy okazji wizyty w winnicy Roman Myśliwiec zrobił pokaz selekcji zielonych pędów na tym etapie rozwoju krzewów winorośli.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/8_zjazd_15{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here