Nowości w ochronie zaprezentowane na Festiwalu Wina

0
Nowości w ochronie zaprezentowane na Festiwalu Wina
Belchim na Festiwalu Wina
Udostępnij:
Problem z chorobami pnia winorośli będzie narastał. Już teraz słyszeliśmy o winnicach, które musiały zlikwidować winorośle zaatakowane przez kompleks tych chorób. Dlatego wasz produkt VINTEC idealnie wpisuje się w zabezpieczenie i ochronę roślin przed tymi coraz bardziej niebezpiecznymi chorobami – podkreśla Sebastian Pilczuk, członek Zarządu Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego.

Podczas jednego z majowych weekendów, tj. 20-22 maja 2022, braliśmy udział w II Festiwalu Wina odbywającym się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Mimo, że pogoda nie dopisała dopisali goście, którzy podczas Festiwalu mieli okazję poznać aromaty trunków Bachusa powstałych na Pomorzu Zachodnim oraz wzbogacić doznania smakowe poprzez nabycie regionalnych przekąsek. W sali kinowej Zamku Książąt Pomorskich można było również zdobyć fachową wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego winiarstwa, a także dla ducha wysłuchać bluesowe koncerty.

Podsumowujemy to spotkanie w rozmowie z Panem Sebastianem Pilczukiem, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego, które jest organizatorem Festiwalu Wina. Pan Sebastian jest jednocześnie producentem i wraz z żoną Dagmarą Pilczuk prowadzi 2ha winnicę na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów, gdzie uprawiane są odmiany: Rondo, Regent oraz Johaniter, Solaris i Muscaris.

Belchim: Jak ocenia Pan tegoroczne spotkanie w ramach Festiwalu Wina?

Sebastian Pilczuk: Spotkanie ma szanse nabierać z roku na rok tempa. W tym roku mieliśmy już ponad 5 000 osób odwiedzających. Liczba uczestników będzie coraz większa, szczególnie osób już uprawiających winorośl. Belchim Crop Protection biorąc udział w festiwalu jako jedyny ma przewagę nad konkurencją w kwestii ochrony roślin. Szczególnie, że posiadacie w swojej ofercie dwa produkty istotne w prowadzeniu i ochronie winnicy. Zainteresowani plantatorzy mogli zapoznać się osobiście z tymi produktami dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu i wymiany opinii z przedstawicielem Belchim.

Jakie kwestie były najczęściej poruszane przez uczestników spotkania?

Jeśli mówimy pod kątem ochrony winorośli to dwa zagadnienia: ochrona herbicydowa oraz fungicydowa.
Głównymi problemami z jakimi stykają się producenci w winnicach są szara pleśń i mączniaki, są to najbardziej istotne kwestie poruszane przez winogrodników. Na forach internetowych co roku jest olbrzymia ilość pytań o zwalczanie tych patogenów.  Natomiast jak wiemy środków ochrony roślin dopuszczonych do ich zwalczania z roku na rok jest coraz mniej. W krajach, gdzie uprawa winorośli jest bardziej popularna tych środków jest dużo więcej. Np. we Francji jako Belchim macie zarejestrowany środek na szarą pleśń zawierający substancję aktywną IZOFETAMID. Taki produkt byłby bardzo pomocny również dla winiarzy w Polsce, którzy oczekują takiej rejestracji.

Panie Sebastianie, a co z chorobami pnia winorośli określanej jako ESCA kompleks?

Problem z chorobami pnia winorośli będzie narastał. Już teraz słyszeliśmy o winnicach, które musiały zlikwidować winorośle zaatakowane przez kompleks tych chorób. Dlatego wasz produkt VINTEC idealnie wpisuje się w zabezpieczenie i ochronę roślin przed tymi coraz bardziej niebezpiecznymi chorobami.  

Czy posiadanie przez produkt Certyfikatu do stosowania w uprawach ekologicznych ma wpływ na decyzje dotyczące strategii ochrony?

Tak zdecydowanie. Dla przykładu – największa winnica w Polsce znajdująca się województwie zachodniopomorskim zwraca mocno uwagę na aspekt Certyfikatu ekologii – to jest chyba najbardziej przekonujący argument.

Co Pan sądzi o produktach pochodzenia naturalnego, czy jest miejsce na szerokie ich stosowanie w ochronie winorośli?

Oczywiście tak. Wiele winnic zwraca uwagę na ekologiczny aspekt ochrony, ponieważ produkty naturalne są dobrze postrzegane przez klienta, a wina z nich produkowane mogą być sprzedawane za wyższą cenę. Jest to kierunek ochrony, który również w winiarstwie ma coraz większe znaczenie.

winorosl
winorośl

Jakie Pan widzi największe wyzwania w ochronie uprawy winorośli?

Jak już wspominałem wcześniej jest to ochrona herbicydowa i fungicydowa. Szczególnie fitopatologiczny aspekt, ponieważ stanowi on istotny element w postaci produkcji i zbiorze zdrowego plonu jagód.

A jak ważne jest skuteczne odchwaszczanie plantacji w uprawie winorośli?

To aspekt, który nie jest jeszcze właściwie doceniany przez winiarzy, a jest wyjątkowo ważny. Brak ochrony herbicydowej w rzędach powoduje znaczne ich zachwaszczenie, które z kolei zabiera składniki pokarmowe dostarczane przez plantatorów w formie nawozów, a więc ewidentne straty. My na naszej winnicy do tej pory stosowaliśmy mechaniczne odchwaszczanie, lecz rozważamy ochronę chemiczną. I tutaj idealnie sprawdzi się wasz herbicyd totalny BELOUKHA, który łączy niszczenie chwastów z ekologią.

Panie Sebastianie, dziękuję za zaproszenie oraz rozmowę. Życzymy dobrych plonów bardzo wysokiej jakości i znakomitych win, które z przyjemnością będziemy degustować.

Zainteresowanym przypominamy:

obraz 1

jest to szczep SC1 grzyba Trichoderma atroviridae, wyizolowany z tkanki roślinnej, zamknięty w formie wysokoskoncentrowanych, rozpuszczalnych w wodzie granul (WG). Produkt zalecany jest do ochrony przed chorobami pnia winorośli ESCA Kompleks.
VINTEC posiada Certyfikat MRiRW do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

obraz

jest pierwszym produktem pochodzenia roślinnego/naturalnego, pozwalającym na kontrolę zachwaszczenia w uprawie winorośli (i nie tylko). Ten nieselektywny herbicyd, którego substancją czynną jest kwas nonanowy, ma działanie kontaktowe. BELOUKHA rozbija strukturę naskórka powodując szybkie odwodnienie tkanek, co skutkuje zasychaniem chwastów traktowanych preparatem.
BELOUKHA bardzo szybko ulega biodegradacji, dzięki czemu nie pozostawia żadnych pozostałości zarówno w glebie jak i w roślinach czy owocach, gdzie produkt został wcześniej zaaplikowany.

fot. Wiktoria Wisniewska

Dziękujemy bardzo za zainteresowanie naszymi produktami i już dziś, wraz ze Stowarzyszeniem Winnice Pomorza Zachodniego, zapraszamy na następny Festiwal Wina do Szczecina.

Festiwalowe podsumowanie:
• Szacowana liczba uczestników II Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego: ponad 5 000
• Liczba win do degustacji: około 60
• Liczba Słuchaczy biorących udział w prelekcjach: ok. 300
• Liczba Odbiorców online: ponad 150 000

Opracowanie:
Wiktoria Wiśniewska
Belchim Crop Protection
www.belchim.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here