IX Międzynarodowe Dni Wina

0
IX Międzynarodowe Dni Wina
99b262cbe486d2d63784c37b0d4354d9
Udostępnij:

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbędą się już po raz dziewiąty. To cykliczna impreza, podczas której w stolicy polskiego winiarstwa spotykają się winiarze z Polski oraz innych krajów Europy, prezentując swoje wyroby. Tradycyjnie impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (30 – 31).

Dni Wina w Jaśle to znana i wysoko ceniona impreza, w której co roku udział bierze kilka tysięcy osób, nie tylko z Polski. To okazja nie tylko do spróbowania wielu win polskich i zagranicznych, ale także do bezpośrednich kontaktów z winiarzami, poznania technik produkcji wina i wymiany doświadczeń w tworzeniu atrakcyjnego turystycznie i gospodarczo winiarskiego regionu.

Impreza po raz drugi obywać będzie się na wyremontowanym placu na „zielonym rynku”. Organizatorzy zaplanowali łącznie kilkadziesiąt stoisk, na których swoje wyroby prezentować będą zarówno winiarze, którzy posiadają akcyzę, jak i ci, którzy nie przeszli jeszcze procedur zezwalających na sprzedaż wina. Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, organizator merytoryczny MDW, na swoim stoisku zaprezentuje kolekcję polskich i zagranicznych win, które brały udział w IV Międzynarodowym Konkursie Win Galicja Vitis 2014 w Łańcucie. Tradycyjnie nie zabraknie także stoisk z akcesoriami i sprzętem do wyrobu wina.

Wydarzeniu, które rozpocznie korowód winiarzy, towarzyszyć będzie prezentacja kultury ziemi jasielskiej, sztuki ludowej, tradycji i zwyczajów. Podczas dwudniowej imprezy na jasielskim Rynku będzie można podziwiać rzeźby w drewnie, obrazy malowane na szkle, ręcznie wykonaną biżuterię, gliniane naczynia i inne wyroby ceramiczne oraz bogato zdobione tkaniny artystyczne. Co ważne, wszystkie te wyroby będzie można kupić.

Dodatkowo każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w komentowanych warsztatach degustacyjnych. W JDK będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę „Winorośl w obiektywie”, którego organizatorem jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. IX Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszyć będą także Dni Otwartych Winnic oraz tematyczne warsztaty degustacyjne „Wino i smaki”.

Od lat nieodłącznym elementem Międzynarodowych Dni Wina jest także Festiwal Kultury Wyszehradzkiej. W tym roku na jasielskim Rynku wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dodatkową atrakcją w sobotę, 30 sierpnia będzie spektakl w wykonaniu Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” oraz koncerty: ukraińskiego „Larz Reller Band” i polskiego „Frout Stagne – Zbigniew Foryś”. Niedziela również upłynie pod znakiem degustacji wina i koncertów. Tego dnia na scenie wystąpią: regionalny zespół folklorystyczny „Jaślanie”, argentyński „Capitan Tifus” oraz „Dziewczyny”, które zakończą tegoroczne świętowanie.

Organizatorami IX Międzynarodowych Dni Wina są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia. Współorganizatorami wydarzenia: „Wino i przyjaciele” oraz Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”. Partnerem IX Międzynarodowych Dni Wina jest Polwax Parafiny Przemysłowe. Impreza odbywa się pod patronatem portali: naszewinnice.pl i 6win.pl oraz magazynu Czas Wina. Bieżące informacje związane z organizacją MDW publikowane będą na stronie internetowej dniwina.pl

Organizatorzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here