Jasło winem stoi!

0
Jasło winem stoi!
b0d7d8c971b982fb6678172b9076bb96
Udostępnij:

Miniony weekend ugruntował pozycję Jasła, jako stolicy polskiego wina. W organizowanych imprezach winiarskich udział wzięło kilka tysięcy osób. Organizatorzy mają powód do satysfakcji.

Jasielskie w(inne) klimaty, hasło wokół którego zbudowano strategię wizerunkową miasta, przynosi efekty. I nie ma co się dziwić, na pozycję stolicy polskiego wina władze samorządowe wraz z tutejszym środowiskiem winiarzy pracują skrupulatnie już od dawna. To z Jasła pochodzi prekursor współczesnego winiarstwa w Polsce, to tu powstała legendarna winnica Golesz, a rok jej powstania (1984) uznany został za symboliczny początek odradzania się winiarstwa w Polsce. To z Jasła pochodzi, wyhodowana przez Myśliwca, pierwsza i jak dotąd jedyna polska odmiana winorośli Jutrzenka, która podbiła już serca nie tylko polskich winiarzy. Ugruntowaniem pozycji Jasła, jako centrum edukacji winiarskiej w Polsce, jest uruchomiona rok temu Podkarpacka Akademia Wina, w której wiedzę, nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, zdobywają winiarze z całej Polski. Od 10 lat odbywają się tu Międzynarodowe Dni Wina, przyciągające do Jasła tłumy gości. Ogromnym wyróżnieniem dla miasta był też jubileuszowy, X Konwent Polskich Winiarzy.

Winiarze zjechali na Konwent

Co roku winiarze z całej Polski prezentują swoje wina na Konwencie Polskich Winiarzy, największej i najbardziej prestiżowej tego typu imprezie winiarskiej w Polsce. Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań winiarzy, z drugiej, to wspaniała okazja do zinwentaryzowania polskich winnic. Zgodnie z przyjętą zasadą co roku Konwent odbywa się w innym mieście, zasługującym na to w kontekście osiągnięć winiarzy z danego regionu. Organizatorem tegorocznej edycji była Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a partnerami są Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Miasto Jasło.

W jubileuszowym, 10 KPW wzięło udział blisko 180 osób, reprezentujących 70 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm branżowych. Impreza odbyła się w wyremontowanej niedawno hali MOSiR w Jaśle. W trakcie konwentu zaprezentowano 90 win, które oceniał ośmioosobowy, profesjonalny panel degustatorów: enolodzy (dwóch zagranicznych i jeden polski), trzech krytyków winiarskich, sommelier oraz przedstawiciel polskiego środowiska winiarzy. Opinie fachowców ze swoimi, na temat prezentowanych win, oceniali wszyscy uczestnicy. Drugiego dnia imprezy odbyły się cztery seminaria tematyczne: pierwsze poświęcone winom z odmian Vitis vinifera, drugie odmianie Jutrzenka i kupażom z jej udziałem, trzecie – Marechal Foch i Leon Millot. Na koniec był krótki wykład połączony z dyskusją, na temat opłacalności winiarstwa w Polsce. Seminaria prowadził Wojciech Bosak, czołowy polski dziennikarz branżowy, członek rady Fundacji „Galicja Vitis”, głównego organizatora tegorocznego Konwentu.

Konwent został pomyślany, jako forum wymiany myśli i doświadczeń. Nie jest konkursem winiarskim, nie przyznajemy tu nagród i nie klepiemy się po plecach. Wspólna degustacja win służy wyłapaniu błędów i próbie im zaradzenia, dostrzeżeniu tendencji, inspirowaniu się nawzajem – podkreśla Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny Magazynu Wino, członek panelu.

Nie tylko winiarze gorąco dziękowali organizatorom za udaną i pouczającą imprezę. – W imieniu mojej ekipy i własnym pragnę podziękować za zaproszenie na X Konwent Winiarzy Polskich. Jechaliśmy do Was aby „wysondować” możliwość nawiązania współpracy biznesowej w Waszej Branży, ale również z ciekawości jak dziedzina Winiarstwa rozwija się w Naszym Kraju.Pomijając sprawy biznesowe (nad tym trzeba długo pracować – dostaliśmy „dobrą wędkę”) to muszę przyznać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni atmosferą, koleżeństwem i olbrzymią pasją Naszych Rodzimych Winiarzy – to bardzo dobrze wróży na przyszłość – czytamy w oficjalnym podziękowaniu przesłanym przez Andrzeja Dolińskiego, prezesa firmy Wilhelm Tell Consulting A.A.Doliński, jednego ze sponsorów X KPW.

Z okazji jubileuszowej edycji konwentu, wydany został liczący 110 stron okolicznościowy katalog, który trafi nie tylko do uczestników Konwentu, ale także do zainteresowanych polskim winiarstwem środowisk.

Organizatorzy: Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”

Partnerzy: Miasto Jasło, Polski Instytut Winorośli i Wina, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego

Sponsorzy: POLWAX S.A., Wilhelm Tell Consulting A.A. Doliński, Scharfenberger, Marxam Enology, LPP EQUIPMENT WARSAW, BOROS OAK BARRELS

Patroni medialni: Magazyn Wino, Winicjatywa.pl, Magazyn Czas Wina, Vinisfera.pl, NaszeWinnice.pl Winologia.pl, Kobiety i Wino.

X Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Jasielskie Dni Wina były okazją do degustacji polskich win oraz rozmowy z winiarzami, którzy zawsze chętnie opowiadają o swojej pasji, dzielą się doświadczeniami i udzielają rad początkującym hodowcom winorośli. W trwającej przez dwa dni imprezie winiarskiej wzięło udział 33 wystawców, w tym 15 winnic polskich, 3 stowarzyszenia (Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy i Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy), 8 importerów, którzy prezentowali wina m.in. z Gruzji, Węgier Mołdawii i Słowenii. Odwiedzający Jasło enoturyści mieli kilkaset rodzajów win do wyboru. Tegoroczne MDW odbyły się w nowej formule. Zmiany organizacyjne, dotyczące sektora, w którym znajdują się stoiska winiarskie, w ciągu minionych 9 lat były wprowadzane kilkakrotnie. Dni wina organizowane już były na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w namiocie na rynku; przez ostatnie 2 lata – na targowisku „Mój rynek” (Plac Bartłomieja), a w tym roku wróciły na płytę rynku, ale bez namiotu. Najczęściej też obowiązywały bilety wstępu na obszar ekspozycji winiarskich. W tym roku organizatorzy zaproponowali rozwiązanie, które w tym mieście jeszcze nie było stosowane, ale w innych organizujących podobne imprezy sprawdziło się nieźle. Zrezygnowano z biletów uprawniających do wejścia do „ogrodów winnych”. Jedni winiarze sprzedawali swoje wina, inni tylko częstowali. Według mieszkańców, turystów i winiarzy organizacja święta wina na płycie rynku bez biletu wstępu, była bardzo dobrym rozwiązaniem.

Organizatorami jubileuszowych X Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Wino i Przyjaciele, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia; partnerem – Gmina Jasło.

Rozstrzygnięcie II Konkursu Polskich Win

Podczas dni wina ogłoszono wyniki i wręczono nagrody II Konkursu Polskich Win w Jaśle, zorganizowanego 23 –24 sierpnia br. przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. W tegorocznej edycji Konkursu wzięło do oceny konkursowej zgłoszono ogółem 78 win: 37 win białych, 32 czerwone, 6 różowych, 2 musujące i 1 słodkie. Nadesłało je 28 winnic z różnych regionów Polski, najwięcej, bo 13 z Podkarpacia, 8 z Małopolski, po 3 z Lubuskiego i Świętokrzyskiego oraz 1 z Lubelskiego. Jury postanowiło przyznać ogółem 44 medale, z czego 4 złote, 17 srebrnych i 23 brązowe. Złote medale przypadły winnicom: Winnicy Płochockich za wino Valmus 2014, Winnicy Sztukówka za wino Złóbcoki 2014, Winnicy Equus za wino Passage Cuvee 2014 oraz Winnicy Jasiel za wino Rezeda 2014, które zdobyło również nagrodę Grand Prix konkursu.

Podczas Dni Wina odbyły się też degustacyjne warsztaty winiarskie prowadzone przez Tomasza Koleckiego -Majewicza, wielokrotny mistrz Polski sommelierów. – Spore emocje wzbudził pojedynek „Polska kontra reszta świata „, choć powinny się nazywać „Jasło kontra reszta świata „, bo warsztatowe wina pochodziły z okolic Jasła. Po ubiegłorocznym sukcesie 3:0, w tym roku przegraliśmy 2:1. Dziękujemy Tomkowi za poprowadzenie tego pojedynku. To była super zabawa – mówi Barbara Czajka, sekretarz „Vinum pro Cultura”.

Uzupełnieniem winiarskiego weekendu były: Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Rękodzieła, współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Spotkania z Kulturą Europejską współfinansowane przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego.

Dużym zainteresowanie cieszyły się także występy zespołów: Outseider Blues i Pieczarki.

Organizatorami jubileuszowych X Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Wino i Przyjaciele, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia; partnerem – Gmina Jasło; patronami medialnymi – Vinisfera.pl, CzasWina.pl, Przegląd Gastronomiczny, Nasze Winnice, Magazyn Wino oraz Magazyn Food Service.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/XKPW{/gallery}

{gallery}galerie/XMDW{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here