Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic!

0
Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic!
0f597c772f890f86635f670eec728e88
Udostępnij:

Zapraszamy do spędzenia weekendów w otoczeniu malowniczych lubuskich winnic. Oferta dla zwiedzających jest bardzo bogata i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz delektowania się winem z różnych odmian winorośli, na stołach znajdą się naturalne produkty z winogron. Można będzie zakupić sadzonki. Dodatkowo lubuscy winiarze oprowadzą gości po swoich winnicach i opowiedzą wiele ciekawostek z dziedziny uprawy winorośli i produkcji wina.

Do odwiedzenie lubuskich winnic zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. – Nasze województwo naprawdę „smakuje” wyjątkowo, a od­radzająca się tradycja winiarska i produkcja miodu sprzyjają odkrywaniu zapomnianych lokalnych potraw – mówi marszałek.

Weekendy Otwartych Winnic rozpoczną się w tym roku szczególnie. Sezon na Lubuskie rozpocznie się w długi majowy weekend w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Zaczynamy w sobotę, 30 kwietnia i czekamy na Państwa do 3 maja. W tych dniach LCW odwiedzą m.in. winiarze. Enologiczny rozkład jazdy na majówkę wygląda następująco:

30 kwietnia – Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Winnica Equus i Winnica Saint Vincent

1 maja – Winnica Na Leśnej Polanie, Winnica Cantina, Winnica Equus, Winnica Ingrid i Winnica Miłosz

3 maja – Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Cantina i Winnica Ingrid

Lubuscy winiarze czekają na miłośników enoturystyki od maja do października w wybrane weekendy.

Zapraszamy w terminach:

weekend : 30 kwietnia – 3 maja

weekend : 4-5 czerwca;

weekend : 9-10 lipca

weekend: 13-15 sierpnia

weekend: 3-10 września

W tym roku biorą udział następujące winnice:

– Cantina w Mozowie;

– Equus w Mierzęcinie

– Ingrid w Łazie;

– Julia w Starym Kisielinie;

– Kinga w Starej Wsi;

– Krucza w Buchałowie;

– Miłosz w Łazie;

– Na Leśnej Polanie w Proczkach;

– Pałac Wiechlice;

– Pod Lubuskim Słońcem w Przełazach;

– Saint Vincent w Borowie Wielkim.

Cantina w Mozowie

Historia Winnicy Cantina sięga 2006 roku. Powstała dzięki staraniom małżeństwa Państwa Pacholaków, którzy wybrali do­godny teren, zakupili go, przygotowali pod uprawę, obsadzili krzewami i pielęgnowali. Efektem wieloletniej pracy jest wspaniale zadbana uprawa, rozciągająca się na obsza­rze całego hektara. Przybywający do Cantiny mają możliwość rozsmakować się w winach powstałych z owoców odmian Bianca, Dorn­felder, Pinot Gris, Regent, Riesling i Rondo. Z myślą o gościach przygotowano także inne kulinarne rarytasy: pstrąga wędzonego na pędach winorośli, smalec z dziczyzny, dżemy z winogron czy chleby domowego wypieku. Poza winem kieliszki napełnić można rów­nież miodem pitnym gronowym lub nalewką z tych samych owoców.

Gdy dorośli oddają się degustacji, na dzie­ci czekają plac zabaw oraz boisko do gry w siatkówkę, a także misy przepysznych owoców, zerwanych wprost z winnych pę­dów. Wraz z nastaniem wieczora wcale nie trzeba kończyć zabawy. Wręcz przeciwnie – często właśnie wtedy dopiero się ona roz­poczyna, bo dla chętnych istnieje możliwość biesiadowania przy ognisku. A wszystko to okraszone łykiem i kęsem rodzimych spe­cjałów oraz opowieściami o tajnikach kunsz­tu winiarskiego.

Equus w Mierzęcinie

Właściciele winnicy Equus, Jowita Banek i Łukasz Chrostowski, posiadają kilka par­celi, na których prowadzona jest uprawa pod produkcję wina. Główna winnica znajduje się w Zaborze, mniejsze nasadzenia ulokowano w Mierzęcinie oraz Kornacicach. Położone wśród lasów i jezior miasteczko turystyczne Mierzęcin to idealne miejsce, by rozpocząć zwiedzanie winnic!

Aby trafić na spotkanie z właścicielami, należy kierować się podobnie jak do Pałacu w Mierzęcinie, lecz przed bramą wjazdową skręcić w lewo, aż natrafi się na pierwszy dom. Winnica leży na łagodnym wzniesie­niu, wystawionym na południowowschodnie słońce. W Equus uprawianych jest wiele rodzajów winorośli, lecz głównie popular­ne Pinot Gris i Pinot Noir, a także mniej znany Kernling. Klimat tych okolic spra­wia, że latem jest gorąco i sucho, a zimy bywają łagodne. W związku z tym możliwa jest uprawa późnych i wymagających od­mian winorośli. Jednak winne krzewy łączy jedno – zostały tak dobrane, by uzyskiwane wina miały najwyższą jakoś i wybitne walo­ry smakowe. Właściciele winnicy należą do jednych z największych importerów sadzo­nek w Polsce.

Ingrid w Łazie

Na południowym zboczu wzgórza, za do­mem właścicieli winnicy, Moniki i Jacka Kapałów, po latach nieużytkowania, roz­kwitł ogród winny, słynący ze wspaniałych owoców.

Winnica jest idealnym miejscem na spę­dzenie wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Poza tym wypoczynek można urozmaicić nauką o podstawach pielęgna­cji winnych krzewów, a nawet pomaganiem gospodarzom w czasie lekcji praktycznej. Podczas zapoznawania przybyłych z proce­sem produkcji win, właściciele zapraszają do zwiedzania posiadłości oraz jej perły w koronie – piwnicy. Dodatkową atrakcją są warsztaty lawendowe.

W winnicy na gości, oprócz wykwintnych win, czekają domowego wyrobu sery, wę­dliny i wypieki. Dzieci dla odmiany mogą zaszyć się w krzakach malin lub bawić na specjalnie przygotowanym placu. Właścicie­le planują też postawienie stylowych kwater agroturystycznych i niewielkiej knajpki ser­wującej smaczne dania popijane winem pro­sto z beczki.

Julia w Starym Kisielinie

Rodzinna Winnica Julia otrzymała nazwę od imienia wnuczki właścicieli, Małgorzaty i Romana Gradów. Na wzgórzu za domem rośnie tu 1300 krzewów szlachetnych od­mian winorośli, przeznaczonych na wino. Dojrzewają też niezrównane w smaku wino­grona deserowe. Przyjeżdżające do winnicy wycieczki zorganizowane, grupy szkolne oraz turyści indywidualni oprócz tutejszej winnicy od niedawna podziwiać mogą je­dyny w Polsce Park Miniatur Obiektów Wi­niarskich! Kolejne atrakcje stanowią ogród ziołowy oraz pasieka, z której miód wyko­rzystywany jest w tutejszej domowej kuchni i do produkcji niezwykłego wina miodowe­go. W winnicy prowadzone są też degusta­cje lokalnych win, szczególnie autorskiego wina białego – cuvee Traminer/Silvaner oraz rzadkiego wina z odmiany Chrupka Biała (Gutedel Weiss). Można też kupić sadzonki winorośli i skorzystać z doradztwa w zakre­sie prowadzenia uprawy i wytwarzania wina (szkolenia winiarskie).

Kinga w Starej Wsi

Miej­sce wyróżnia nie tylko bogata oferta enoturystyczna – zwiedzanie winnicy, degustacje, wycieczki po okolicy, w tym rejsy po Odrze – ale również ciekawa hi­storia, która sięga 1985 roku! Rosną tu odmiany moszczowe (bezpośrednio w gruncie), deserowe (zimą pod osłoną) oraz te­stowe, które zanim trafią do sprzeda­ży w tutejszej szkółce, są przez kilka lat poddawane obserwacji. Obecnie 2/3 powierzchni zajmuje uprawa w grun­cie z przeznaczeniem na wino. Chociaż pierwszy ze szczepów w Winnicy Kinga – Skarb Pannonii – jest wciąż darzony wiel­kim sentymentem, to obecnie właściciele chętnie eksperymentują z nowymi szcze­pami z Niemiec, Czech czy Austrii.

Podczas zwiedzania gospodarze z en­tuzjazmem dzielą się swoją ogromną wie­dzą na temat uprawy. Zainteresowanym chętnie udzielają wskazówek, jak oglą­dać, wąchać i smakować – czyli jak po­znawać – wino. Chociaż tutejsze wino, wpisane na Li­stę Produktów Tradycyjnych, uchodzi za wyjątkowo smaczne, to nie jedyne, czym można się w winnicy delektować. Z myślą o odwiedzających przygotowano takie de­licje, jak konfitura winogronowa, kiszone liście winne, grona w syropie czy śliwki oraz gruszki w winie. W najbliższym czasie w winnicy zo­stanie udostępnionych kilka miejsc noclegowych. Tymczasem gospoda­rze organizują dla swoich gości nocleg w okolicy.

Krucza w Buchałowie

W Winnicy położonej w pięknej okolicy, pośród porośniętych lasami pagórków, moż­na z dala od hałaśliwej cywilizacji degusto­wać wykwintne wina. W Winnicy Krucza rosną jedne z najrza­dziej spotykanych w okolicy odmian wino­rośli. Gospodarze pozyskali je z odszczepów rdzennych gatunków występujących w re­gionie zielonogórskim. Na plantacji nie są używane żadne chemiczne środki ochrony roślin, co sprawia, że dojrzewające grona zachowują naturalne wartości. Wszystko to składa się na wyjątkowy bukiet smaków i aromatów win wytwarzanych w winnicy.

Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia tutejszej piwnicy i posłucha­nia gawęd właścicieli, którzy z pasją opo­wiadają o swych winiarskich sukcesach i niepowodzeniach.

Miłosz w Łazie

To niezwykłe miejsce rozpościera się na powierzchni około 2,7 ha. Jest tutaj szkółka winorośli oraz budynek przeznaczony na degustacje. Uprawia się tu zarówno szczepy tradycyjne dla regionu, jak i młode odmiany – modne nowinki ze świata sommelierów. I tak podczas przechadzki po winnicy można podziwiać uznane odmiany, takie jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Spośród młodych szczepów warto wymienić Devina, Zweigelta, Dornfelera i Aliberneta. Jeśli na­sza wiedza na temat winorośli nie jest jesz­cze dość zaawansowana – nie ma się czym martwić.

Winnica Miłosz chwalona jest za upra­wę wyłącznie szlachetnej winorośli – vitis vinifery. Restauratorzy z uznaniem wypowia­dają się na temat tutejszych win z Białego Burgunda, o lekko cytrusowej nucie, a tak­że o muszkatowych, nieco cięższych, z od­miany Müller Thurgau. W regionie zasłynął szczególnie tutejszy Zweigelt, w którym wyczuć można posmak czereśni i delikat­nie drażniącą podniebienie papryczkę. Tych wszystkich wykwintności spróbować można zarówno podczas degustacji grupowych lub indywidualnych, jak i w trakcie szkolenia w ramach Akademii Winnicy Miłosz. Oprawą dla spożywania wina jest szczególnie kli­matyczna sala obok XVIII-wiecznej piwnicy o łukowym sklepieniu i imponujących ko­lumnach. Rokrocznie Winnicy Miłosz przy­bywa nagród.

W V Ogólnopolskim Konkursie Win Grand Prix Winobranie 2014 aż trzy tutejsze wina – biała Milena, różowy Zweigelt Blanc de Noir oraz czerwone Pinot Noir, zdobyły złote medale i zwyciężyły w swoich kategoriach. Ostatniemu z wymienionych przypadł także zaszczytny tytuł Grand Prix 2014. Goście od­wiedzający Winnicę Miłosz nie szczędzą po­chlebstw nie tylko tutejszym napojom, lecz także kuchni – ślimakom z Łazu, dziczyźnie z żurawiną w sosie z czerwonego wina i cia­stu czekoladowemu z czerwonym winem.

Na leśnej polanie w Proczkach

Obecnie na Leśnej Polanie rosną róż­norodne przerobowe gatunki winorośli, z których powstaje przepyszne wino, a tak­że wielkoowocowe odmiany deserowe. Go­ściom nie szczędzi się specjałów lokalnej kuchni. Gospodarze serwują przyjezdnym regionalne przysmaki – sery, wędliny wła­snego wyrobu, gulasze z dziczyzny czy ory­ginalne zupy dyniowe.

Zimą do największych tutejszych atrakcji należą tradycyjne kuligi, zaś w trakcie ty­godnia Winobrania goście dojeżdżają z Zie­lonej Góry na Leśną Polanę specjalnymi winobusami.

Pałac Wiechlice

Winnicę założono w 2009 roku, ma ona powierzchnię 1 hektara i znajduje się przy Pałacu Wiechlice niedaleko Szprotawy. W pałacu znajduje się hotel (100 miejsc noclegowych), restauracja, SPA i wiele innych atrakcji. W winnicy uprawia się takie odmiany jak: rondo, regent, cabernet cortis, johaniter, solaris.

Pod Lubuskim Słońcem

Winnica położona jest w malowniczej okolicy miejscowości Przełazy, w pobliżu znanego w województwie lubuskim jeziora Niesłysz. Otoczona jest szerokimi, lekko pofalowanymi polami i lasami. Jest to cicha i spokojna to okolica – sąsiedztwem winnicy jest jedynie kilkanaście domów. Goście winnicy mogą spróbować lokalnego wina, zapoznać się z całym procesem jego powstawania – od momentu zasadzenia krzewu winorośli na winnicy, aż do ekscytującej chwili rozlania go do kieliszków i degustacji.

Saint Vincent

Winnica zajmuje powierzchnię 6,5 ha. Uprawiane odmiany to: białe – Pinot Gris, Gewurztraminer, Muscat Ottonel, Riesling, czerwone – Pinot Noir, Regent, Rondo. Winnica jest prowadzona z uwzględnieniem reguł sztuki winiarskiej; duża rozstawa pozwala na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i ogranicza występowanie chorób.

Gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzi winnica położone jest we wsi Borów Wielki, w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie Nowa Sól, w województwie lubuskim. Gospodarstwo zajmuje się uprawą zbóż, malin, a od kilku lat prowadzi winnicę i winiarnię.

źródło: lubuskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here