Polak, Węgier … czyli Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa

0
Polak, Węgier … czyli Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa
18325a37bf525b9d88d51a3441669c72
Udostępnij:

Przyjaciele Wina ! Przyjaciele Krosna !

Nie wiedzieć kiedy minął rok i znów po raz 11 spotykamy się na krośnieńskiej starówce, by na Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa smakować wina w gronie przyjaciół , oglądać wystawy malarstwa, spotykać się z winiarzami i słuchać nastrojowej muzyki. Ten festiwal jest szczególny, gdyż do najlepszych węgierskich win dołączą wina polskie. W tym roku Uroczyste Degustacje   odbywać się będą w nowo otwartej siedzibie Stowarzyszenia Portius, w klubokawiarni FERMENT oraz w sali   pokazów   hutniczych   Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie będzie okazja do poznania nie tylko smaku prezentowanych win ale również do zapoznania się procesem tworzenia krośnieńskiego szkła. W ten właśnie sposób poznacie Państwo prawdę o naszym mieście: IN CROSNO VERITAS

Zbigniew Ungeheuer
Prezes Stowarzyszenia Portius

Program 11 FESTIWALU WIN WĘGIERSKICH im. PORTIUSA W KROŚNIE

23-25 SIERPNIA 2013.

23.08.2013- piątek.

– 12.00 Otwarcie pawilonów winiarskich, stoisk promocyjnych oraz handlowych.

– 18.00 uroczyste otwarcie klubokawiarni „FERMENT” i siedziby Stowarzyszenia Portius, nowego lokalu promującego wina węgierskie oraz postać Roberta Portiusa.

Degustacja win tokajskich i egerskich „Portius Pincészet” i „Tibor Gál”. Prowadzenie Richárd Hörcsik i Tibor Gál, miejsce: klubokawiarnia FERMENT ul. Portiusa 4.

– 19.00 Oficjalne otwarcie Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa – scena główna RCKP ul. Kolejowa.

– 20.30 Uroczysta parada wszystkich uczestników Karpackich Klimatów oraz Festiwalu Win Węgierskich w Krośnie na trasie RCKP- Rynek

– 21.00 degustacja win egerskich- Pétreny Winery &Chateau Verpelet.

Prowadzenie: Attila Pétreny, miejsce : Centrum Dziedzictwa Szkła, sala pokazów hutniczych. (cena biletu 35 zł)

– 23.00 Zakończenie imprezy.

24.08.2013- sobota

– 10.00 Otwarcie pawilonów winiarskich, stoisk promocyjnych oraz handlowych.

– 18.00 degustacja win egerskich – Tibor Gál

Prowadzenie Tibor Gál, miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, sala pokazów

hutniczych.   (cena biletu 35 zł)   więcej >

– 21.00 degustacja win tokajskich – „Portius Pincészet”

Prowadzenie: Richárd Hörcsik , miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, sala pokazów hutniczych. ( cena biletu 35 zł )   więcej >

– 23.00 Zakończenie imprezy.

25.08.2013- niedziela

– 10.00 Otwarcie pawilonów winiarskich, stoisk promocyjnych oraz handlowych.

– 17.00 degustacja win polskich, z winnic: „ Dwie Granice”,

„Zadora” i „Equus”

Prowadzenie Ewa Wawro i Roman Myśliwiec, miejsce : Centrum Dziedzictwa

Szkła, sala pokazów hutniczych.   (cena biletu 30 zł)

– 20.00 degustacja win z Matry – Maróti Pince.

Prowadzenie: Maróti Attila, miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, sala pokazów

Hutniczych. (cena biletu 30 zł)

22.00 Zakończenie imprezy

OPIS DEGUSTACJI WIN

23.08.2013 – piątek godz. 18.00   Klubokawiarnia FERMENT ul. Portiusa 4

WINO NIE JEST SNOBISTYCZNE

To nie jest tak, że wino jest dla kobiet i zniewieściałych facetów! Również całe to „mlaskanie” i „siorbanie” nie jest wcale potrzebne, a tym bardziej konieczne. WINO JEST TRENDY. Wino również jest dla młodych, zwariowanych i uśmiechniętych ludzi ! Będą Was chcieli o tym przekonać dwaj młodzi winiarze:Richard Hörcsik- perkusista rockowy z Tokaju orazTibor Gal- łamacz niewieścich serc z Egeru.
– piątek godz. 21.00 Sala pokazów hutniczych CDS, wejście od ul. Legionów

ATTILA PETRÉNY – ŚIŁA RÓŻNORODNOŚCI, WINA Z EGERU

Jak najprościej sprawić aby smak i zapach ziemi Egeru posmakować i poczuć w innym miejscu ma świecie? Tylko wino posiada tą magiczną zdolność, która umożliwia tak niezwykłe przeżycia. Attila Petrény, winiarz z Egeru z precyzją alchemika i cierpliwością mnicha tworzy i oczekuje wyników swoich winiarskich zabiegów. Wina starzone w dębowych beczkach zestawia z młodymi wręcz chrupiącymi. Porównuje różne roczniki tego samego gatunku. Zapraszamy na fascynujące spotkanie z przeglądem Egerskich skarbów winiarskich.

24.08.2013 –sobota, godz. 18.00, Sala pokazów hutniczych CDS, wejście od ul. Legionów

TIBOR GÁL – POTĘGA MINIMALIZMU ( powrót legendy ?), WINA Z EGERU

Tibor Gal senior gościł dwukrotnie na festiwalach win w Krośnie. Jednak tragiczna śmierć tego wizjonera i jednego z najlepszych na świecie specjalistów od tworzenia czerwonego wina przerwała jego niezwykła karierę. Dziś Tibor Gál junior kontynuuje pracę i dorobek ojca. Nie mniej nowatorskie pomysły towarzyszą pracy Tibora, którego ideą fix jest uporządkowanie i ujednolicenie romantycznej i w równym stopniu nieracjonalnej różnorodności winiarskiej regionu. Zapraszamy na spotkanie z winami, które według ich autora są przyszłością EGERU!
– sobota, godz. 21.00, Sala pokazów hutniczych CDS, wejście od ul. Legionów

PORTIUS PINCE –  PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ

Tokaj to siła tradycji i potęga przyrody.  Jednak bez pracy człowieka na nic zdałyby się wulkaniczne skały, naturalne piwnice czy szlachetna pleśń. Tylko człowiek potrafi wykorzystać potencjał przyrody w celu stworzenia cudownych tokajskich win. Richard Horcsik właściciel Piwnicy Portius i winiarz to osoba niezwykle bliska wszystkim polakom, których tysiące corocznie pielgrzymują do Hercegkut spragnieni tokajskiej słodyczy. Jak co roku „Piwnica Portius” przyjeżdża do nas aby podzielić się swoimi winami.Wykorzystaj tę niepowtarzalną okazję ! Przyjdź na degustację !

25.08.2013 – niedziela, godz. 17.00, Sala pokazów hutniczych CDS, wejście od ul. Legionów

DEGUSTACJA WIN POLSKICH

Polskie winiarstwo tak naprawdę dopiero się tworzy, ale już jest znane i uznane w świecie. Polskie wina są oryginalne i rozpoznawalne, poszukiwane przez degustatorów i koneserów. Polscy winiarze mają się już czy pochwalić, od kilku lat regularnie zdobywają medale na międzynarodowych konkursach winiarskich. Udało im się także przełamać biurokratyczne bariery i mogą już legalnie sprzedawać swoje wina. O fenomenie polskiego wina, które podbija serca degustatorów, podczas komentowanej degustacji mówić będą Ewa Wawro, dziennikarka, autorka książek i wielu artykułów promujących polskie winiarstwo oraz Roman Myśliwiec, ikona współczesnego polskiego winiarstwa. Tego nie można przegapić! Gorąco polecamy!
Niedziela, godz. 20.00, Sala pokazów hutniczych CDS, wejście od ul. Legionów

ATTILA MARÓTI – OSTATNI ŁYK …., WINA Z MATRY.

Matra to najwyższa góra Węgier. To od niej nazwę przyjął cały region winiarski, który słynie w szczególności z orzeźwiających win białych. Lekkie i przyjazne w kontakcie będą doskonałym pomysłem na ukojenie po sobotnich szaleństwach dla jednych lub ostatnią szansa na łyk węgrzyna w czasie tych kończących się już wakacji…. .Zapraszamy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here