W Sandomierzu powstanie Centrum Winiarstwa

0
W Sandomierzu powstanie Centrum Winiarstwa
67dcc46237b8f15ce4fdbadcc79dc8ea
Udostępnij:

W Sandomierzu, sercu regionu słynącego z winiarskich tradycji, powstanie Centrum Winiarstwa. 22 lipca zostanie podpisany list intencyjny mający na celu przygotowanie dokumentacji i zaplecza pod Centrum Winiarstwa. W ramach Centrum planowana jest m.in. winoteka, kawiarnia i ośrodek edukacyjny. Podpisanie listu odbędzie się podczas festynu Tajemnice Wzgórza Jakubowego, promującego Sandomierszczyznę, jej dziedzictwo kulturowe, historię i tradycje.

W przedostatni lipcowy weekend, 22.07 w Sandomierzu zostanie podpisany list intencyjny mający na celu przygotowanie dokumentacji i zaplecza pod Centrum Winiarstwa. Dokument będzie sygnowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Burmistrza Miasta Sandomierza Marka Bronkowskiego, Przełożonego/Przedstawiciela Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu oraz Prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusza Paciurę. Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie.

Centrum Winiarstwa, zlokalizowane w przyklasztornych budynkach, to połączenie winoteki, kawiarni i punktu edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. W piwnicach zwiedzający będą mogli nie tylko poznać proces produkcji szlachetnego trunku, ale również samodzielnie go zrobić, a także zwiedzać pomieszczenia, gdzie leżakuje wino. Nie zabraknie oczywiście punktu sprzedaży regionalnych win oraz możliwości degustacji dla zorganizowanych grup. Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in. prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba.

– Pasjonaci zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu reaktywują tradycje winiarskie tego regionu i mogą pochwalić się świetnymi, często nagradzanymi winami. Powstające Centrum Winiarstwa w Sandomierzu stanie się szczególnym miejscem, gdzie będzie można spróbować wina z naszych okolic, dowiedzieć się o nim więcej, spotkać winiarzy i poznać tajniki produkcji – mówi Mateusz Paciura, Prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Dawniej Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu było punktem handlowym na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich, centrum tej części kraju, ale i Europy. Chcielibyśmy, żeby Centrum Winiarstwa pełniło podobną rolę i żeby właśnie tutaj krzyżowały się drogi sandomierskich winiarzy, miłośników wina z całej Polski i licznie odwiedzających te strony turystów.

Podpisanie list intencyjny mający na celu przygotowanie dokumentacji i zaplecza pod Centrum Winiarstwa odbędzie się podczas uroczystości otwarcia rodzinnego festynu historycznego Tajemnice Wzgórza Jakubowego, odbywającego się w dniach 22-23 lipca w Sandomierzu. To impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Motywem przewodnim wydarzenia będzie XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska – to właśnie z flisem i flisakami związane są liczne atrakcje, zlokalizowane zarówno na Rynku Starego Miasta, jak i nad Wisłą. Na uczestników festynu będą czekały również stoiska z winami z Sandomierszczyzny, produktami rolnymi i wieloma specjałami kulinarnymi. W bogatym programie imprezy znajdą się pokazy dawnych zawodów, występy zespołów folkowych, rodzinna gra terenowa i wiele innych wydarzeń.

Równolegle do festynu Tajemnice Wzgórza Jakubowego w Sandomierzu będzie odbywała się wielokulturowa impreza muzyczna – Dookoła Wody Festival (21-23.07). Oba wydarzenia wpisują się w obchody Roku Rzeki Wisły, ogłoszonego w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

/dr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię