Weekendy otwartych winnic

0
Weekendy otwartych winnic
14539468928e429f2da74154ccea470c
Udostępnij:

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Zachęcają do odwiedzenia malowniczych, atrakcyjnych i pełnych tradycji lubuskich winnic! Oferta jest bardzo bogata i każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Będzie można delektować się winem i poczuć jego prawdziwą harmonię, w tym kompozycje zapachowe i smakowe z różnych odmian winogron.

Na stołach winiarzy znajdą się naturalne produkty z winogron, którymi będzie można uraczyć swoje podniebienie. Ci, którzy chcą poczuć namiastkę winnicy w swoim ogródku, będą mogli zakupić sadzonki winogron. Poza tym lubuscy winiarze będą oprowadzać gości po swoich winnicach i opowiadać jak odbywa się produkcja wina. W trakcie całej akcji będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji, które zapewnią winiarze, m.in.: spływy Galarami, przejażdżki konne, plenery fotograficzne, szkolenia enoturystyczne oraz liczne konkursy z nagrodami ! Aktualne informacje będą się na bieżąco ukazywać na stronie lubuskich winiarzy na fecebooku.

Kolejne weekendy otwartych winnic to:

– 21-23 czerwca 2013 r.

– 5-7 lipca 2013 r.

– 15-18 sierpnia 2013 r.

We wrześniu podczas Dni Zielonej Góry Winobranie 2013, czyli od 7 do 15 września zapraszamy na tydzień otwartych winnic. Zakończenie akcji nastąpi 22-go listopada 2013 r. w Palmiarni podczas „Finału Paszportu Winiarskiego Odkrywcy – Gala Lubuskich Win”.

Winnice, które biorą udział w projekcie „Paszport Winiarskiego Odkrywcy”:

Winnica Miłosz winnicamilosza.com.pl

Winnica leży we wsi Łaz, 15 km na wschód od Zielonej Góry. „Miłosz” zaprasza do pierwszej w regionie współczesnej piwnicy winiarskiej, gdzie gospodarze opowiedzą o technologii produkcji wina. Jest część produkcyjna, leżakownia, magazyn i sala do degustacji z pięknymi drewnianymi stołami oraz podłogą z cegły. Na winnicy rośnie ponad 2,5tys. krzewów winorośli, w tym tradycyjne zielonogórskie odmiany.

winnica milosz 1winnica milosz 2

Winnica Na Leśnej Polanie winnicanalesnejpolanie.pl

Miejscowość Proczki, gdzie znajduje się winnica, to osada położona na polanie wśród lasów i malowniczych jezior gminy Zabór. Winnica prowadzi uprawę odmian pochodzących z Czech, Słowacji i Niemiec, jak i stare, historyczne, z okolic Zielonej Góry, Zaboru czy Łazu – Riesling, Oporto, Traminer, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir. W czasie odwiedzin goście zostaną przyjęci w Modrzewiowej Stodole, będą mieli okazję spróbować chleba z własnego wypieku czy swojskich wędlin i serów.

winnica na lesnej polanie 1winnica na lesnej polanie 2

Winnica Kinga winnicakinga.pl

Winnica Kinga to pokoleniowe już gospodarstwo winiarskie. Początki winnicy datować można na 1985 rok, kiedy to zasadzono pierwszą winorośl. Obecnie, winnica prowadzona jest przez drugie już pokolenie winiarzy, Kingę i Roberta Koziarskich, przy mocnym wsparciu rodziców Kingi, Haliny i Wojciecha Kowalewskich. Od kilku lat oferta winorośli sadzonych w winnicy jest stale poszerzana – dzisiaj w szkółce winorośli znajduje się już ponad 100 odmian z różnych zakątków całego świata. Winnica Kinga to nie tylko szkółka winorośli – to także masa atrakcji i enoturystyka. Właściciele chętnie dzielą się z turystami wiedzą o uprawie winorośli i zapraszają ich do zwiedzania naszych okolic oraz degustacji winnych produktów.

winnica kinga 1winnica kinga 2

Pałac Mierzęcin palacmierzecin.pl,

Winnica Pałac Mierzęcin zajmuje obszar 6,75 ha i jest jedną z największych w winnic w Polsce. Położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim, nieopodal pałacu. Pierwszych nasadzeń dokonano w 2004 roku. Obecnie 27 tysięcy krzewów rośnie na rozległym, łagodnym zboczu o orientacji południowej i południowo-zachodniej. Uprawiamy 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych Pinot Gris, Kernling, Riesling, Gewurztraminer i Chardonnay oraz czerwonych Rondo i Regent. Wina z Winnicy Pałac Mierzęcin są efektem pasji, cierpliwości oraz profesjonalizmu. Stanowią one znakomitą wizytówkę odradzającego się winiarstwa w Polsce i są kontynuacją rodzimej tradycji uprawy winorośli i produkcji wina. Ponadto winogrona zebrane z winnicy są wykorzystywane zarówno w zabiegach winoterapii w naszym Grape Spa&Wellness, jak i kuchni pałacowej.

degustacjaspacer po winnicy

Winnica Cantina winnicacantina.pl

Winnica Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków istnieje od 2006 roku i – jak wiele winnic naszego województwa – odradza tradycje winiarskie tego regionu. Położona jest we wsi Mozów, 2km od Sulechowa. Obecnie powierzchnia uprawy obejmuje 1,20ha, a dominującymi odmianami są: Riesling, Pinot Gris, Bianca, Rondo, Regent oraz Dornfelder. Dużym zainteresowaniem gości cieszą się świeżo wędzone pstrągi na pędach winorośli, które podane ze schłodzonym wytrawnym rieslingiem, stają się wyjątkową atrakcją kulinarną. Enoturystów odwiedzających winnicę, tuż przy bramie wita figura św. Urbana I – patrona m.in. winnic, rolników, dobrego urodzaju.

winnica cantina 1winnica cantina 2

Winnica Julia winnicajulia.pl

Małgorzata i Roman Grad przy swoim domu w Starym Kisielinie, 1 km od Zielonej Góry w 2003 roku założyli rodzinną winnicę „Julia”. Dziś, wśród wzgórz pokrytych malowniczymi lasami rośnie tu ponad 1300 krzewów szlachetnych odmian winorośli: na wina czerwone – Pinot Noir, Regent, Dornfelder , Saint Laurent, oraz na wina białe – Silvaner, Gewurztraminer, Chrupka, Solaris, Kernling i Veltliner, a także winogrona deserowe.

W roku 2012 na terenie winnicy rozpoczęto budowę Parku Miniatur Obiektów Winiarskich, powstał także ogród ziołowy oraz pasieka. Całością opiekują się i chętnie spędzają tutaj swój wolny czas także dzieci właścicieli, córka Ewelina z mężem Łukaszem i patronką winnicy wnuczką Julią, a także synowie Adam i Jacek.

winnica julia 1winnica julia 2

Winnica Krucza winnicakrucza.pl

Winnica Krucza istnieje od 2001 roku. Właściciele winnicy poświęcili dwa lata na poszukiwanie starych odmian winorośli pośród dawnych winnic Zielonej Góry i okolic. Od tamtej pory winnica rozrosła się na powierzchni 4 hektarów. Usytuowana jest w uroczym zakątku, śródleśnej enklawie pośród pagórków, z dala od cywilizacji, w miejscowości Buchałów. To tylko niewiele ponad dziesięć kilometrów od słynnego „Winnego Grodu” – Zielonej Góry. Sam Buchałów również może poszczycić się swoimi winiarskimi tradycjami.

winnica krucza 1winnica krucza 2
Winnica Ingrid winnicaingrid.pl

Winnica jest usytuowana na południowym zboczu, zlokalizowanego tuż obok domu właścicieli. Winnica powstała 6 lat temu. Uprawa została oparta na 9 gatunkach winorośli. W zeszłym roku dla gości została otwarta sala degustacyjna oraz winiarnia. W czasie kiedy zwiedzający przechadzają się po winnicy lub degustują wina, najmłodsi mogą korzystać z placu zabaw z domkiem na drzewie, huśtawkami i zjeżdżalniami.

winnica ingrid 1winnica ingrid 2

Winnica Equus winnicaequus.pl

Winnica składa się z 3 parceli, jej powierzchnia to 1.5 ha, a docelowo 5 ha. W tym roku winnica jako jedna z pierwszych rozpoczęła nasadzenie na terenie Lubuskiej Winnicy w Zaborze. Winnica zamierzam produkować jakościowe wina min. z odmian: Riesling, Solaris, Rondo, Regent. Podczas weekendów otwartych winnic zapraszamy do Mierzęcina gdzie oprócz degustacji win i Akademii Polskiego Wina, towarzyszące rodzicom dzieci, skorzystać będą mogły z przejażdżek na kucu a pociechy, które o koniach chcą wiedzieć nieco więcej mogą wziąć udział w Akademii Jeździeckiej dla Maluchów.

winnica equus 1winnica equus 2

Maciej Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię